O bezpiecznych transakcjach internetowych mówi się cały czas, szczególnie często podejmując ten temat w kontekście świątecznych zakupów. Jednak o wiele rzadziej bezpieczeństwo internetowych transakcji podejmowanie jest w kwestii pożyczek i kredytów, które każdy z nas może zaciągnąć za pośrednictwem globalnej Sieci.

Zweryfikuj firmę pożyczkową

Niezależnie od tego, czy pożyczamy 100, 1000 czy 10 000 złotych, nigdy nie jesteśmy zwolnieni z obowiązku zweryfikowania firmy pożyczkowej. Można to zrobić na kilka różnych sposobów, najszybciej oczywiście za pośrednictwem Internetu. Warto sprawdzić na początek stronę internetową takiej firmy – w jaki sposób jest zrobiona, czy zawiera odnośnik do regulaminu i wzór umowy.
Kolejnym krokiem jest sprawdzenie opinii i komentarzy, jakie o danej firmie pożyczkowej krążą w Internecie. Na ich podstawie można bardzo szybko wyciągnąć kilka ważnych wniosków, np. czy firma warta jest zaufania oraz jak traktuje swoich klientów. Niekiedy komentarze zawierają również cenne wskazówki dotyczące konkretnych ofert oraz przestrzegają przed wybieraniem danej pożyczki lub wręcz przeciwnie, zachęcają do tego, aby właśnie z niej skorzystać.
Weryfikacja firmy pożyczkowej, w której chcemy zaciągnąć łatwy dług w postaci kredytu, może mieć również bardziej oficjalną formę, polegającą na jej sprawdzeniu w spisach Komisji Nadzoru Finansowego. Obecnie istnieje w Polsce tak wiele parabanków i firm pozabankowych, które świadczą usługi finansowe, że nie zawsze można się zorientować, która z nich działa w oparciu o jakie przepisy. Niektóre spółki są wręcz zakładane niezgodnie z prawem i swoje usługi świadczą bez zgody KNF oraz co ważniejsze, bez jej pełnego nadzoru.
Uzyskując informacje w Komisji, że dana firma (parabank) jest wpisana legalnie do rejestru i prowadzi działalność zgodnie z prawem, uzyskujemy jednocześnie pewność, że w razie jakichkolwiek komplikacji i problemów będziemy mogli dochodzić swoich praw na drodze sądowej.

Pożyczkodawca z polskim kapitałem

Doskonałym sposobem na to, aby zapewnić sobie jeszcze wyższy poziom bezpieczeństwa transakcji pożyczki, jest korzystanie z usług firm posiadających polski kapitał. A więc spółek zarejestrowanych w Polsce i podlegających jurysdykcji polskiego prawa. Parabanki z polskim kapitałem są również o wiele bardziej elastyczne pod względem oferowanych usług, które dostosowane są do naszego rodzimego rynku, a nie bezmyślnie kopiowane z zagranicznych rynków finansowych.
Umowa zawierana z polskim parabankiem musi być dodatkowo zawarta w świetle polskiego prawa, a więc musi zawierać wszystkie niezbędne informacje. Brak chociażby jednej lub wprowadzanie do umowy zapisów niezgodnych z literą legislacyjną jest dla pożyczkobiorcy podstawą do wnioskowania o unieważnienie takiego dokumentu.

liczenie pieniędzy

Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem bezpiecznego pożyczania.

Zasady bezpiecznych transakcji

Specjaliści od bezpieczeństwa w Sieci wraz z doradcami finansowymi i ekspertami w dziedzinie internetowych kredytów pokusili się nawet o przygotowanie kilku podstawowych zasad bezpiecznych transakcji:

  1. Korzystaj jedynie ze stron wartych zaufania i zweryfikowanych. Witryny niedopracowane i niedokończone, które stwarzają na pierwszy rzut oka wrażenie tworzonych „na kolanie” są w większości przypadków witrynami niebezpiecznymi.
  2. Sprawdź, czy podczas logowania na stronie firmy pożyczkowej na pasku przeglądarki pojawia się symbol zielonej kłódki. To znak potwierdzający wysoki poziom bezpieczeństwa strony, która posiada specjalne certyfikaty i połączenia szyfrujące.
  3. Nigdy i pod żadnym pozorem nie podawaj firmie pożyczkowej swojego hasła i loginu do bankowości internetowej. Ignoruj także wszystkie maile, które w swojej treści zawierają taką prośbę.
  4. Przed przesłaniem przelewu weryfikacyjnego sprawdź, czy rachunek bankowy rzeczywiście należy do danego parabanku (jeśli nie ma go na stronie www, poproś pracownika firmy, aby przesłał numer rachunku e-mailem).
  5. Zawsze żądaj umowy na piśmie, nawet jeśli transakcja zawierana jest w formie elektronicznej.

Wszystkie te zasady w 95% umożliwiają uchronienie się przed internetowymi oszustwami i pozwalają za zawieranie bezpiecznych transakcji pożyczkowych za pośrednictwem Internetu.

Autor

Arkadiusz Pragier

Nazywam się Arkadiusz Pragier i prowadzę portal guldeny.pl. Interesuje się światem finansów od bardzo dawna stąd pomysł na prowadzenie takiej strony. Zapraszam wszystkich do dzielenia się wiadomościami i dyskusję za pośrednictwem komentarzy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *