Jednym z najbardziej znanych produktów bankowych kierowanych wyłącznie do firm i przedsiębiorstw (a więc i spółek czy korporacji) są kredyty dla firm, z który z roku na rok korzysta podobna liczba klientów. W przeciwieństwie do pożyczek dla osób indywidualnych, te firmowe są nieco wyżej oprocentowane, udzielane na wyższe kwoty, mają dłuższy okres spłaty, ale i wiążą się z dodatkowymi formalnościami.

Oferty banków

Bankowe oferty w zakresie kredytów firmowych są z jednej strony bardzo do siebie podobne pod względem wymogów formalnych, z drugiej znacznie się różnią ze względu na wysokość prowizji, oprocentowania, opłat dodatkowych, ubezpieczenia i całego RRSO. Średnie wartości każdego z tych elementów w roku 2013 prezentowały się następująco:

  1. prowizja od 1,99% do 4,99%
  2. kwota kredytu od 500 złotych do 150 tysięcy złotych
  3. oprocentowanie od 7,99% do 15,99%
  4. czas kredytowania (termin spłaty) od 12 miesięcy do 120 miesięcy (10 lat)
  5. RRSO od 11% do 20,5%

Najczęściej wybieranymi bankami oferującymi kredyty pożyczkowe, konsumenckie dla firm były między innymi Getin Bank, Alior Bank, PKO BP, ING Bank Śląski, Eurobank, BNP Paribas, Bank Millenium oraz Deutsche Bank. Oferta tych banków była najbardziej uśredniona ze wszystkich dostępnych na rynku, a co za tym idzie, najbardziej korzystna dla potencjalnych klientów.

Oferty parabanków

Nieco inaczej wyglądają takie oferty w parabankach, które z reguły są nastawione na klientów indywidualnych i raczej nie udzielają pożyczek firmom. Nieliczne parabanki, które jednak decydują się na taką działalność, mają znacznie wyższe wymagania względem swoich klientów. Również oprocentowanie i ogólny koszt pożyczek jest o wiele mniej atrakcyjny niż w przypadku standardowego banku.
Średnie RRSO w ofertach parabankowych jest o kilkanaście punktów wyższe od średniego RRSO w bankach i wynosi około 25%. To ogromna różnica – na kredytach rzędu kilkuset tysięcy złotych podnosi końcowe koszty o prawie dziesięć tysięcy! Dla młodej, startującej dopiero firmy tak wysoki koszt pożyczki w parabanku jest absolutnie niekorzystny i z tego powodu wielu przedsiębiorców woli mimo wszystko skorzystać z usług bankowych.

wierzowce

Oferta kredytu dla firm przez internet? Dlaczego nie? Sprawdź już dziś jakie są oferty.

Kredyt na start

Najczęściej w ofertach zarówno banków, jak i parabanków pojawia się możliwość zaciągnięcia kredytu dla nowych firm, a więc przedsiębiorstw zupełnie nowych na rynku. W przypadku takich pożyczek wymagania są trochę inne od standardowych – wnioskować o pieniądze może firma ze stażem nie większym niż 12 miesięcy, działająca na terenie Polski i posiadająca jakiś procent wkładu własnego.
Kredyty firmowe zwykle można podzielić też na kilka kategorii – na start, na zakup towaru, na modernizację sprzętu, na działalność firmową lub na zwyczajne kredyty gotówkowe, przeznaczane na dowolny cel. Większość pożyczkodawców nie rozlicza swoich klientów z tego, w jaki sposób dysponują wypłaconymi pieniędzmi, ale niektóre z nich wymagają jednak przedstawienia niezbędnych dowodów zakupu np. towaru, na który została wzięta pożyczka.
Szereg banków woli jednak pod tym względem zostawić pożyczkobiorcy zupełną swobodę, o ile tylko raty są spłacane terminowo i nie ma żadnych opóźnień na tym tle. W przypadku parabanków praktycznie nie ma żadnej kontroli, bo większość kredytów udzielana jest na zasadzie pożyczek gotówkowych, a więc przeznaczonych na dowolny cel, niezależny od spisanej umowy.

Co lepsze dla przedsiębiorcy?

Jak więc wyraźnie widać, przynajmniej w kwestii kredytów firmowych parabanki przegrywają z bankami. Te ostatnie mają nie tylko ofertę bogatszą i ciekawszą, ale przede wszystkim korzystniejszą pod względem finansowym. Przedsiębiorca mający do wyboru kredyt w wysokości 60 tysięcy w banku oraz taki sam w parabanku, zdecydowanie powinien wybrać ten pierwszy – jest niżej oprocentowany, ma mniejszą prowizję i o wiele mniejsze RRSO.
Prócz tego kredyty firmowe w bankach zawsze podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu, co jest z punktu widzenia klienta bardzo atrakcyjne – chroni jego samego i firmę przed konsekwencjami finansowymi w razie problemów ze spłatą kredytu. Parabanki co prawda też udostępniają ubezpieczenie, ale tylko na wypadek śmierci pożyczkobiorcy (przedsiębiorcy).

Autor

Arkadiusz Pragier

Nazywam się Arkadiusz Pragier i prowadzę portal guldeny.pl. Interesuje się światem finansów od bardzo dawna stąd pomysł na prowadzenie takiej strony. Zapraszam wszystkich do dzielenia się wiadomościami i dyskusję za pośrednictwem komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *