Skoro przez Internet można robić zakupy, to dlaczego nie posunąć się dalej i nie pożyczać pieniędzy? Z takiego założenia wyszli najwyraźniej przedstawiciele szeregu parabanków, którzy właśnie za pośrednictwem Sieci oferują klientom pozabankowe pożyczki gotówkowe. Jaka jest ich opłacalność i dlaczego warto z nich w ogóle skorzystać, skoro teoretycznie to samo możemy uzyskać w banku?

Przez Internet jest szybciej

Jednym z koronnych argumentów za tym, że zobowiązania internetowe są o wiele bardziej opłacalne od tych standardowych, udzielanych w bankach czy naziemnych parabankach, jest szybkość świadczonej usługi. W większości firm pożyczkowych w Sieci czas, jaki mija od złożenia wniosku do przesłania pieniędzy na konto wnioskodawcy wynosi średnio jeden dzień roboczy. Kiedy zaś pożyczka jest udzielana osobie, która już wcześniej zaciągała jakiś kredyt w tym samym parabanku, czas ten skraca się nawet do… 15 minut.
W porównaniu z bankami, gdzie cała procedura jest bardzo rozległa, trwa kilka dni (a nawet tygodni) i często wiąże się z koniecznością kilku wizyt w oddziale, zobowiązania internetowe są doskonałym sposobem na pozyskanie pieniędzy. Prócz tego w Sieci o wiele łatwiej uzyskać kredyt na oświadczenie na niewielkie kwoty do kilku tysięcy złotych, co w banku jest praktycznie niemożliwe, jeśli najpierw nie spełni się szeregu formalności.

I taniej

Dodatkowo nie wolno absolutnie zapominać o tym, że taka forma pożyczek gotówkowych jest często tańsza od pożyczek bankowych. Co prawda parabanki naliczają sobie szereg opłat dodatkowych, wysokie prowizje, koszty ubezpieczenia, ale przy niewielkich sumach nie są one aż na tyle znaczące, by czynić pożyczki mało korzystnymi.

Bez wychodzenia z domu

Ale koronnym argumentem jest przede wszystkim to, że całości formalności dopełnić można w zaciszu własnego domu. Nie jest nawet konieczna wizyta pośrednika firmy (co ma miejsce np. w Providencie). Wszystko odbywa się za pomocą komputera i Internetu: wnioskodawca najpierw rejestruje się na stronie firmy pożyczkowej i składa wniosek o udzielenie kredytu konsumenckiego.
Dopiero później weryfikuje swoje dane, a pracownik firmy wydaje decyzję kredytową i udziela lub odmawia udzielenia pożyczki. Klient nie musi nigdzie wychodzić i załatwiać żadnej dodatkowej dokumentacji (chyba że w grę wchodzą pożyczki dla zadłużonych z komornikiem lub pożyczki na bardzo wysokie kwoty).

rozmowa trzech osób

Pożyczki zaciągane przez internet to w dzisiejszych czasach standard. Ale czy to tani i dobry wybór?

Mniej formalności

Pożyczki internetowe nie mają pod względem swojego zasięgu właściwie żadnych ograniczeń. Jedynie kilka polskich parabanków nie umożliwia zawierania umowy pożyczkowej na odległość i oczekuje od klienta wizyty w jednym ze swoich oddziałów. Ogromna większość na szczęście takich wymagań nie ma i wnioskodawca może wszystkie formalności załatwić od ręki za pomocą e-maila, rozmowy telefonicznej czy kontaktu przez komunikator Skype.
Dzięki temu wszystkie formalności do minimalizowane do niezbędnego poziomu, który zwykle sprowadza się do podpisania i odesłania umowy pocztą (opłata przerzucona jest na parabank). Klient musi więc jedynie zarejestrować się na serwisie i wypełnić wniosek, a następnie tylko czekać na otrzymanie pieniędzy. Umowa wysyła jest bowiem dopiero po przelaniu gotówki na konto pożyczkobiorcy.

Większy wybór ofert

Niewątpliwie wielką zaletą parabanków i oferowanych przez nie pożyczek internetowych jest ogromny wybór, jaki mają klienci. Nie muszą się oni ograniczać w swojej decyzji tylko do oferty tych banków, których placówki znajdują się w pobliżu (co w przypadku osób mieszkających na wsiach czy małych miasteczkach jest standardem), ale mogą wybierać spośród każdej dostępnej oferty.
A jest naprawdę w czym wybierać – w Polsce zarejestrowanych jest co najmniej kilkadziesiąt wielkich firm pozabankowych, które świadczą swoje usługi w Internecie. Do tego doliczyć trzeba również kilkaset mniejszych przedsiębiorstw działających lokalnie oraz wszystkie serwisy typu kokos.pl, a więc oferujące pożyczki społecznościowe.
W porównaniu z kilkunastoma ofertami od banków, parabanki ze swoimi pożyczkami internetowymi okazują się o wiele lepszą i korzystniejszą alternatywą. Zwłaszcza dla tych osób, które cenią sobie swobodę, własny czas i nie lubią go marnować na zbędne formalności oraz wizyty w bankach.

Autor

Arkadiusz Pragier

Nazywam się Arkadiusz Pragier i prowadzę portal guldeny.pl. Interesuje się światem finansów od bardzo dawna stąd pomysł na prowadzenie takiej strony. Zapraszam wszystkich do dzielenia się wiadomościami i dyskusję za pośrednictwem komentarzy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *