Firma Optima reklamuje się hasłem „Finanse dla domu”, co już na starcie sugeruje, w jakim celu i dla kogo udzielane są przede wszystkim pożyczki. Pieniądze można dostać bezpośrednio do ręki od przedstawiciela, który przyjeżdża do naszego domu lub w formie przelewu internetowego (co jest rozwiązaniem nieco tańszym i dlatego korzystniejszym).

O firmie

Jak wiele innych firm tego typu również Optima (Optima S.A.) jest częścią większej grupy kapitałowej. Na terenie Polski swoje usługi świadczy za pośrednictwem sztabu mobilnych pracowników, a główną siedzibę ma w Gdańsku na ul. Grunwaldzkiej 82.
Z racji mobilności swoich oddziałów kontakt najlepiej uzyskiwać w formie telefonicznej: 801 800 400 dla telefonów stacjonarnych i 664 100 664 dla telefonów komórkowych lub w formie e-mailowej – wysyłając zgłoszenie przez stronę www lub wysyłając maila pod adres optima@optimasa.pl

Oferta

Pożyczki w Optima można uzyskać w kwocie od 200 do 2800 złotych (nowi klienci) i od 200 do 6000 złotych (stali klienci) podczas spotkania z przedstawicielem firmy lub wysyłając dokumenty do biura w Gdańsku.
Niestety pod względem informacyjnym zarówno dane na stronie firmowej, jak i dostępny tam kalkulator są kompletnie mylące. Kiedy na stronie głównej widnieje informacja o maksymalnej kwocie zobowiązania do 4000 złotych, w dziale FAQ pojawia się kwota do 6000zł, natomiast kalkulator umożliwia wyliczenie zobowiązania nawet do 9700 złotych. Taka rozbieżność jest wysoce nieodpowiedzialna ze strony firmy i sprawia, że wielu klientów jest wprowadzanych w błąd.
Dodatkowo rozbieżności pojawiają się również przy kwotach rat – nie można ich ustalić wedle własnych wymogów, a jedynie wedle sztywnych zasad narzucanych przez firmę. Przykładowo biorąc pożyczkę na 1500 złotych na 20 tygodni nie można ustawić sobie tygodniowej raty na więcej niż 50zł – nawet jeśli stać by nas było na jej spłatę.

zmartwienie

Jak wygląda pożyczanie w Optima? Czy proces jest skomplikowany ?

Zasady udzielania pożyczek

Optima swoje pożyczki oferuje dla każdego, kto jest obywatelem RP i posiada stałe źródło dochodu. Może to być zarówno umowa o pracę, zasiłek (świadczenie z ZUS), jak i prowadzenie własnej firmy. Dodatkowo trzeba posiadać adres zameldowania na terenie Polski oraz przypisany numer PESEL i ważny dowód osobisty. Co ważne, wniosek o pożyczkę może złożyć również ta osoba, która figuruje w rejestrach dłużników – teoretycznie nie jest to przeszkoda do uzyskania pożyczki, w praktyce jednak znacznie to utrudnia i na pożyczkę w dużej kwocie (powyżej 800zł) raczej nie ma co liczyć.

Pożyczkę można podjąć w dwóch różnych formach:

  1. Z obsługą do domu, gdzie pieniądze przynosi nam przedstawiciel firmy, a do kwoty pożyczki doliczany jest również koszt jej obsługi. Dodatkowo każdą tygodniową ratę również odbiera pracownik firmy Optima S.A. Wybierając taką opcję pożyczki trzeba najpierw sprawdzić, czy nasz rejon zamieszkania leży w zasięgu jakiegoś partnera firmy, który go obsługuje i będzie w stanie podjechać do nas z umową oraz pieniędzmi. Jeśli tak nie jest, to pozostaje nam skorzystanie z opcji drugiej.
  2. Przelew internetowy, gdzie pieniądze przelewane są bezpośrednio na nasze konto bankowe i w takiej formie spłacane. W tym wypadku wszelkie dokumenty wraz z podpisaną umową należy przesłać do biura firmy.

Czy warto wziąć pożyczkę w tej firmie?

To kolejna firma, której nie mogę polecić z czystym sumieniem, ale i nie zniechęcam do skorzystania z jej oferty. W mojej opinii jej ogromnym minusem jest brak jasnych i przejrzystych zasad kredytowych – nie wiadomo bowiem, ile wyniosą rzeczywiste koszty pożyczki, ani jaką sumę w ogóle możemy pożyczyć.
Dla osób, które szukają firmy rzetelnej, Optima raczej nie będzie dobrym rozwiązaniem, bowiem konkretnej i obowiązujące informacje ofertowe można tu uzyskać dopiero po kontakcie telefonicznym lub e-mailowym, zaś wzorując się na danych dostępnych na stronie nie można kompletnie nic wywnioskować.

Autor

Arkadiusz Pragier

Nazywam się Arkadiusz Pragier i prowadzę portal guldeny.pl. Interesuje się światem finansów od bardzo dawna stąd pomysł na prowadzenie takiej strony. Zapraszam wszystkich do dzielenia się wiadomościami i dyskusję za pośrednictwem komentarzy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *