Internetowe pożyczki bez BIK, czyli w teorii takie, gdzie pożyczkodawca nie sprawdza historii kredytowej pożyczkobiorcy, są szeroko reklamowe i promowane w mediach. Z definicji to produkty finansowe kierowane do tych, którzy być może mają coś do ukrycia lub którzy mają na tyle negatywną historię kredytową, aby obawiać się odrzucenia swojego wniosku. Jak jednak naprawdę wygląda sprawa chwilówek bez BIK?

Rola pożyczek bez weryfikacji w biurze Informacji Kredytowej

Przede wszystkim trzeba już na początku zauważyć, że kredyt bez weryfikacji przez Internet jest produktem stosunkowo nowym na rynku, a więc naturalną koleją rzeczy parabanki szukają chętnych do skorzystania z takiej usługi. Najlepszym sposobem na promocję takich kredytów jest obniżanie progu wymagań, jakie wnioskodawcy muszą spełnić. Z tego powodu pożyczki bez BIK udzielane są niezwykle często i to nawet tym klientom, którzy nie mieliby absolutnie żadnych szans na uzyskanie takiego kredytu w banku.
Pożyczki udzielane bez sprawdzania klienta w biurze informacji kredytowej są na tyle atrakcyjne, że korzysta z nich ponad 40% wszystkich pożyczko i kredytobiorców. Ich rola jest bardzo prosta – pomoc tym osobom, które pilnie potrzebują pieniędzy, ale które nie uzyskałyby ich z innego źródła. Nic więc dziwnego, że parabanki zachęcone początkowym sukcesem (pozytywnym przyjęciem takiej oferty na rynku) zdecydowały się na rozbudowanie ofert pożyczek bez BIK, kierując je również do bardziej zamożnych klientów, którzy mają wysokie dochody, ale mimo to negatywną historię w biurze informacji kredytowej.

Mity pożyczkowe

Jak w przypadku każdego innego produktu finansowego, także i tutaj nie brakuje różnego rodzaju mitów. Jeden z nich mówi o tym, że kredyty bez BIK to to samo, co pożyczki dla zadłużonych z komornikiem. Tymczasem i jeden, i drugi produkt to zupełnie co innego, chociaż udzielane na są podobnych zasadach.
Inny mit dotyczy stwierdzenia, że mimo sloganu „bez BIK” parabanki i tak potajemnie sprawdzają historię swoich klientów. Nie jest to całkowita prawda – żaden z parabanków nie przyzna się oficjalnie do stosowania takich praktyk – jednak znane są przypadki, że do takiej sytuacji rzeczywiście dochodziło. Zazwyczaj w przypadkach, gdy pożyczkobiorca wnioskował o bardzo wysoką kwotę pożyczki, a nie przedstawił żadnego źródła dochodów czy zarobków.
Jednak największym mitem jest ten mówiący o tym, że pożyczki tego typu tak naprawdę nie istnieją i są jedynie haczykiem na klientów. W rzeczywistości parabank, który reklamowałby się z taką ofertą, a jej po prostu nie miał, zostałby od razu pozwany przez organizacje zajmujące się czuwaniem na bezpieczeństwem i legalnością funkcjonowania rynku finansowego w Polsce.

pieniądze z nieba

Czy pożyczki bez BIK naprawdę udzielane są bez żadnej weryfikacji pożyczkobiorcy?

Kto korzysta?

Z pożyczek bez sprawdzania BIK korzystają oczywiście głównie ci, którzy nie mają pozytywnej historii w tym rejestrze, ale również te osoby, które nie mają żadnej historii, czyli biorą dopiero pierwszą pożyczkę. Dzieje się tak z prostego powodu – ci pierwsi chcą mieć większe szanse na uzyskanie pieniędzy, drudzy z kolei w taki sposób chcą zbudować sobie pozytywną historię przed wzięciem jakiegoś większego kredytu.
Dodatkowo jak pokazują analizy niektórych parabanków, łatwy kredyt możliwy do uzyskania dzięki niesprawdzaniu historii w BIK cieszy się też zainteresowaniem wśród osób bezrobotnych. W tym wypadku jednak pojawia się inny problem, mianowicie konieczności udokumentowania przed parabankiem jakiegokolwiek źródła stałego dochodu.

Analiza na przyszłość

Nie ma wątpliwości co do tego, że parabanki udzielające pożyczek bez BIK będą jeszcze długo cieszyły się ogromnym zainteresowaniem klientów. Rzeczywistość finansowa Polaków pokazuje bowiem, że coraz więcej naszych rodaków traci płynność swojego osobistego budżetu i często potrzebuje zewnętrznej pomocy – w tym wypadku pieniędzy z pożyczek oraz kredytów.

Autor

Arkadiusz Pragier

Nazywam się Arkadiusz Pragier i prowadzę portal guldeny.pl. Interesuje się światem finansów od bardzo dawna stąd pomysł na prowadzenie takiej strony. Zapraszam wszystkich do dzielenia się wiadomościami i dyskusję za pośrednictwem komentarzy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *