Jeśli pragną Państwo wnioskować o pożyczkę na dowód bez zaświadczeń, ale obawiają się Państwo konsekwencji takiej odpowiedzialności oraz ochrony swoich danych osobowych oraz ochrony swoich pieniędzy to trafili Państwo w odpowiednie miejsce. W dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić na jakich prawnych zasadach działają firmy pozabankowe oraz dowieść tego, że pożyczki na dowód są całkiem bezpieczne.

Banki a firmy pozabankowe – gdzie jest różnica?

Pobierając pożyczkę lub kredyt w banku czujemy się bezpiecznie. Wiemy bowiem, że bank obowiązują zapisy prawa bankowego oraz inne przepisy regulującego jego działalność. Zaciągając jednak pożyczkę w firmie pozabankowej mamy pewne obawy o to, czy na pewno wykonujemy prawidłowy krok. Zadajemy sobie pytania:

 • Czy usługa jest bezpieczna?
 • Czy w pożyczce nie ma ukrytych dodatkowych opłat?
 • Czy spłata zobowiązania bez zaświadczeń rzeczywiście będzie tak łatwa?
 • Czy nie zostanę oszukany/oszukana i nie będę musiał/musiała znacznie więcej pieniędzy?
 • Czy moje dane osobowe nie zostaną przekazane firmom trzecim?

Oczywiście pytania te są jak najbardziej na miejscu. Zadają je wykazujemy zdrowy rozsądek, który każe nie ufać wszystkiemu co nowe. Odpowiadają na wszystkie powyższe pytania: pożyczki pozabankowe są w pełni bezpiecznie. Oczywiście kiedy wybierzemy uczciwą firmę pozabankową oraz dokładnie przeczytamy umowę przed jej podpisaniem. Firmy pozabankowe również muszą spełniać przepisy prawa, aby móc prosperować. Konsument nadal chroniony jest prawnie – prawem odmiennym jednak niż w przypadku banku.

Prawo cywilne i prawo bankowe

Firmy pożyczkowe działają pod kontrolą prawa cywilnego, nie zaś prawa bankowego. Nie jest to jednak „nic złego” dla samego konsumenta, wręcz odwrotnie – to właśnie dzięki temu większość firm pozabankowych nie sprawdza swoich klientów w bazach dłużników BIK czy KRD.

Dodatkowo to sama firma pożyczkowa niejako ponosi konsekwencje kontroli prawa cywilnego, ponieważ ponosi duże ryzyko pożyczając pieniądze klientom wpisanym do baz dłużników, nieposiadającym stałego źródła dochodu czy bardzo młodym lub w wieku podeszłym.
Co więcej firmy pozabankowe obowiązuje tak zwana Ustawa Antylichwiarska, która ustanawia maksymalną wysokość oprocentowania na jakie można pożyczyć.
Ponieważ w firmach pozabankowych zobowiązania udzielane są w oparciu o umowę , to również już po zawarciu umowy od takiej umowy można odstąpić, jeśli dopiero wtedy dowiemy się o jej ukrytych kosztach. Polskie prawo pozwala konsumentowi na odstąpienie od jakiejkolwiek zawartej umowy.

oszczędności w skarbonce

Czy jakakolwiek firma pożyczy nam pieniądze bez wymagania zaświadczeń? Okazuje się, że tak ale warto poznać szczegóły oferty zanim się zdecydujemy.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając firmę pozabankową

Wybierając odpowiednią i uczciwą firmę pozabankową możemy być pewni, co do bezpieczeństwa dalszych transakcji. Aby wybrać rozważnie należy zwrócić uwagę na następujące cechy firmy:

 • Strona internetowa, na której dokonujemy rejestracji (podajemy dane wrażliwe i osobiste) powinna być zaszyfrowana lub chroniona certyfikatem.
 • Jak to sprawdzić?

  • Adres strony zaczyna się od „https”, nie „http”
  • Przed adresem strony w przeglądarce pojawia się ikonka kłódki
 • Warto przeczytać opinie klientów firmy: da nam to ogląd nie tylko w samej działalności firmy, ale również pokaże, że firma naprawdę posiada byłych klientów, a więc nie jest jedynie stroną zbierającą dane wrażliwe do różnych baz
 • Warto sprawdzić realne i rzeczywiste koszty, opłaty ukryte, prowizje firmy oraz RRSO – wybrać firmę, która nie „oszukuje” doliczając do kosztów spłaty pożyczki inne, dodatkowe sumy

Usługa jest więc pożyczką całkiem bezpieczną, jeśli tylko zachowamy odpowiednią czujność i odpowiednio wybierzemy firmę pozabankową, której chcemy zaufać.

Autor

Arkadiusz Pragier

Nazywam się Arkadiusz Pragier i prowadzę portal guldeny.pl. Interesuje się światem finansów od bardzo dawna stąd pomysł na prowadzenie takiej strony. Zapraszam wszystkich do dzielenia się wiadomościami i dyskusję za pośrednictwem komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *