Popularne w ostatnim czasie internetowe pożyczki – społecznościowe oraz udzielane przez typowe firmy pożyczkowe – święcą triumfy ze względu na swoją przystępną formę. Ludzi fascynuje w nich możliwość błyskawicznego uzyskania niezbędnych pieniędzy przy pominięciu zbędnych formalności i co najważniejsze – bez pośrednictwa żadnego banku.

Czym są zobowiązania przez internet?

W telegraficznym skrócie to nic innego, jak mini kredyty konsumenckie (udzielane w oparciu o przepisy dotyczące kredytu konsumenckiego oraz kodeks cywilny) w kwotach sięgających zazwyczaj nie więcej niż kilku tysięcy złotych. Ze względu na swoją formę, szybka pożyczka przez Internet wypłacana jest często nawet w ciągu kilku minut od złożenia wniosku, a klient ma do dyspozycji pieniądze dosłownie od ręki, bez czekania na wypełnienie mnóstwa formalności.
Takie zobowiązania są pewnego rodzaju ewenementem na polskim rynku, który do tej pory był nastawiony głównie na tego typu usługi świadczone w bankach. Obecnie lista parabanków, w tym również tych działających za pośrednictwem Sieci, jest bardzo długa i znacznie przewyższa liczbę standardowych banków. Dzięki temu osoby szukające łatwego i prostego kredytu mają ogromny wybór pożyczkodawców, mogąc przebierać i wybierać w dostępnych na rynku ofertach.

Dla kogo są adresowane?

W przeważającej ilości przypadków pożyczki internetowe kierowane są do osób, które mają minimum 20 lat, ale nie więcej niż 70, stałe źródło dochodów (najlepiej umowę o pracę lub emeryturę) oraz posiadają polskie obywatelstwo i adres zamieszkania na terenie Polski. Niektóre firmy oferują także pożyczki dla zadłużonych z komornikiem, ale niestety należą one do mniejszości i w zamian oczekują od wnioskodawców wypełnienia dodatkowych formalności.
Zdarzają się również przypadki adresowania internetowych pożyczek do ludzi bardzo młodych, którzy dopiero co skończyli 18 lat lub osób w podeszłym wieku (niektóre firmy udzielają pożyczek nawet 90letnim wnioskodawcom). Nie należy również do rzadkości internetowy kredyt konsumencki kierowany do firm – działających minimum rok lub nawet dopiero rozpoczynających swoją działalność (takie firmy mają jednak niższe limity kwot, jakie mogą pożyczyć).

dwoje ludzi w biurze

Odpowiadamy na pytanie gdzie najlepiej pożyczyć przez internet?

Oprocentowanie pożyczek internetowych

Najbardziej kontrowersyjną kwestią związaną z internetowymi pożyczkami jest ich oprocentowanie. Okazuje się ono nawet kilkakrotnie wyższe niż w bankach i w skrajnych przypadkach potrafi sięgać nawet do 35%. W praktyce więc generuje olbrzymie odsetki, na których spłatę nie każdego stać. Najczęściej spotykanymi widełkami w wysokości oprocentowania są te między 16-26%, przy czym trzeba od razu zaznaczyć, że niskie oprocentowanie wcale nie musi oznaczać niższych kosztów.
Parabanki „odbijają” to sobie bowiem w inny sposób, np. narzucając na klienta obowiązkowe ubezpieczenia oraz koszty tak zwanych opłat przygotowawczych. Finalnie więc klient ma co prawda zapewniony niski próg oprocentowania – nawet rzędu kilku procent, co wydaje się niezwykle atrakcyjne – ale w końcowym rozliczeniu tak czy inaczej najlepiej wychodzi na tym sam parabank. Doskonałym przykładem jest oferta jednej z firm pożyczkowych, które oferuje klientom oprocentowanie roczne na poziomie 6%, ale dorzuca do tego opłatę przygotowawczą w wysokości 30% całkowitej sumy pożyczki. Klient w rzeczywistości płaci więc aż 36% dodatkowych kosztów!

A ich opłacalność?

Sieciowe pożyczki mają jedną zasadniczą cechę, która sprawia, że w oczach wielu klientów są wyjątkowo atrakcyjne. Są udzielane bardzo szybko i w wielu przypadkach pieniądze na konto pożyczkobiorcy wędrują w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut. Opłacalność finansowa takich pożyczek jest jednak kwestią dyskusyjną – co prawda taki kredyt bez BIK przez Internet jest dostępny dla większości wnioskodawców, którym banki odmówiły wydania pozytywnej decyzji kredytowej. Z drugiej strony jednak konieczność spłaty często bardzo wysokich odsetek w bardzo krótkim czasie sprawia, że sama pożyczka przestaje być już taka pro kliencka.

Autor

Arkadiusz Pragier

Nazywam się Arkadiusz Pragier i prowadzę portal guldeny.pl. Interesuje się światem finansów od bardzo dawna stąd pomysł na prowadzenie takiej strony. Zapraszam wszystkich do dzielenia się wiadomościami i dyskusję za pośrednictwem komentarzy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *