Znając cel kredytu, który chcemy zaciągnąć, warto zainteresować się rodzajami usług oferowanych przez banki. Może się okazać, że lepiej dla nas i z większą oszczędnością, będzie wybrać kredyt dedykowany dokładnie do naszego celu kredytowego np. kupując samochód lepszą ofertę znajdziemy szukając kredytów motoryzacyjnych, niż gotówkowych.
Gotówkowy
Jest najprostszą formą dostępnego kredytu, który zaciągnąć możemy w każdym banku zajmującym się bankowością detaliczną i udzielającym kredytów.
Cechy:
- Na dowolny cel, bez informowania banku
- Kredyt udzielany w gotówce (z możliwością przelewu)
- Krótszy okres kredytowania, od paru miesięcy do około 10 lat w zależności od banku
Usługę można zaciągnąć na kwoty do około 150 tyś. złotych w ratach stałych lub malejących.
Samochodowy
Celem udzielenia kredytu samochodowego jest zakup pojazdu nowego lub używanego. Chociaż nazwa sugeruje inaczej, w ramach kredytu samochodowego, zakupić można zazwyczaj również inne środki transportu np. motorówki, skutery czy motory.
Cechy:
- Bez przymusu wpłaty własnej na zakup auta
- Do około 100 000 zł, lub nawet 125% wartości pojazdu
- Okres kredytowania od pół roku, do nawet 12 lat
Tego typu usługi są udzielane przez banki współpracujące z dealerami samochodowymi mają tę przewagę nad kredytami gotówkowymi, że pozwalają na wymianę samochodu na lepszy w przeciągu paru lat od zaciągnięcia zobowiązania.
Hipoteczny
Kredytu hipotecznego udziela się w celu zakupu nieruchomości bądź budowy domu. W ramach takiego kredytu warto skorzystać z programu „Mieszkanie dla młodych”, który pozwoli wynegocjować lepszą ofertę od wielu banków w Polsce.
Cechy:
- Zobowiązanie długoterminowe, nawet do 35 lat
- Finansowanie do 95% wartości nieruchomości
- Wymagany wkład własny
Można spłacać w ratach równych lub malejących.
Konsolidacyjny
Posiadając wiele zobowiązań finansowych, warto pomyśleć o zaciągnięciu kredytu konsolidacyjnego. Pozwala on na zebranie wszystkich płatności w jedną, przez co zyskuje się również, oszczędzając na spłacie wszystkich kredytów. Dodatkowo powstaje możliwość spłaty tylko jednej raty miesięcznie.
Cechy:
- Kwoty poszczególnych kredytów mogą wynieść nawet do 150 tysięcy złotych
- Okres spłaty może zostać rozłożony nawet do 10 lat
Jak działa kredyt konsolidacyjny?
Po podpisaniu umowy i wskazaniu wszystkich zobowiązań do skonsolidowania, bank natychmiastowo spłaca wskazane zobowiązania. Następnie przydziela kredyt na podaną kwotę, którą spłacamy w normalnym trybie tylko w tym jednym banku.
Limit odnawialny w rachunku
Limit odnawialny jest kredytem przyznawanym w ramach jednego rachunku bankowego. Jest przyznawany na czas nieokreślony, z którego skorzystać można w każdej chwili. Jego spłata następuje również na bieżąco, podczas wpłacania na konto wybranych kwot.
Cechy limitu odnawialnego w rachunku:
- Przyznawany jest w kwotach od 500 do około 100 000 zł
- Jest oprocentowany
Oprocentowanie limitów odnawialnych w rachunkach jest zazwyczaj dość wysokie (najwyższe oprocentowanie zgodnie z ustawą wynoszące 16%), dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na ofertę danego, wybranego banku.
Dodaj komentarz