Pożyczki społecznościowe są prawnie regulowane przez Polskie prawo, co oznacza, że udział w takim przedsięwzięciu może wziąć każdy pełnoletni obywatel Polski. Z tej możliwości korzystają również specjalistyczne firmy, które zajmują się działalnością pożyczek społecznościowych i za pośrednictwem swoich serwisów umożliwiają pożyczanie pieniędzy od innych osób. Jedną z takich firm jest Sekrata, spółka z o.o., która czerpie zyski z opłat i prowizji pobieranych od pożyczkobiorców.

O firmie

Serwis sekrata.pl należy do spółki Sekrata zarejestrowanej w Piotrkowie Trybunalskim, z siedzibą na ul. Rudnickiego 3A/25. Niestety na tym informacje kontaktowe (i w ogóle o firmie) się kończą, a jedynym sposobem kontaktu jest wysłanie zapytania przez specjalny formularz. Serwis posiada jednak swój profil społecznościowy na Facebooku, jednak za jego pośrednictwem nie można się bezpośrednio skontaktować z kompetentnym pracownikiem, a jedynie przedstawicielem ds. marketingu.

Idea pożyczek społecznościowych

W Polsce nie jest obca idea pożyczek społecznościowych, które polegają na udzielaniu różnych zobowiązań finansowych. W przeciwieństwie do standardowych firm pożyczkowych, w tym wypadku Sekrata pełni jedynie rolę pośrednika między pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą (a raczej pożyczkodawcami w liczbie mnogiej).
Działanie serwisu jest proste – pożyczkobiorca wystawia swoją ofertę, w której zaznacza, ile i na jak długo oraz na jaki procent chce pożyczyć. Następnie pożyczkobiorcy „dorzucają” do puli swoje pieniądze, określając z kolei, czy chcą pożyczyć całą sumę, czy jedynie jej część. Dzięki temu mniejsze zobowiązania gotówkowe udzielane są nawet w kilka godzin, a uzbieranie inwestorów na większe kwoty trwa zaledwie kilka dni.

Kobieta z pieniędzmi

Pożyczki społecznościowe, są często jedyna możliwością pozyskania środków finansowych.

Jak zacząć?

Jeśli jesteś inwestorem, a więc chcesz pożyczać pieniądze i czerpać zyski z odsetek, musisz najpierw się zarejestrować, a następnie:

 1. zweryfikować swoje konto poprzez podanie danych osobowych i dokonanie przelewu weryfikacyjnego na swoje wewnętrzne subkonto w serwisie,
 2. wybrać aukcję, w którą chcesz zainwestować oraz określić, jaką sumę możesz pożyczyć,
 3. zatwierdzić przelew środków na rachunek pożyczkobiorcy, przy czym maksymalna ilość pieniędzy zainwestowanych w jedną aukcję nie może być większa niż 5000zł. Nie ma limitu w przypadku ilości aukcji, w jakich chce się wziąć udział.
 4. czekać na spłatę zobowiązania wraz z odsetkami.

Dodatkowo jako inwestor możesz otrzymać również specjalny bonus od pożyczkobiorcy (nie więcej jak 10% pożyczanej sumy) jako tak zwany prezent (podziękowanie). Oczywiście najlepsze oferty dla inwestorów to takie, które charakteryzują się największym oprocentowaniem (maksymalna wysokość w serwisie to 16%).
Z kolei jeśli jesteś pożyczkobiorcą, to po procesie rejestracji musisz przejść podobną drogę, co inwestor:

 1. zweryfikować swoje konto,
 2. wystawić aukcję, określając kwotę do pożyczenia, wysokość oprocentowania, ewentualny bonus dla inwestorów oraz czas spłaty, w jakim zobowiązujesz się do oddania pożyczki wraz z należnymi odsetkami,
 3. czekasz, aż zbierze się odpowiednia ilość pożyczkobiorców z kapitałem, którzy udzielą Ci pożyczki,
 4. rozpocząć spłatę rat w terminie – maksymalna długość trwania umowy na pożyczkę społecznościową to 36 miesięcy (przy kwotach do 12500zł) oraz 48 miesięcy (przy kwotach do 50000 złotych).

Tutaj z kolei najkorzystniejsza jest oferta z minimalnym oprocentowaniem, co jednak ma pewne wady – inwestorzy rzadko w takich aukcjach biorą udział, co często prowadzi do tego, że odpowiednia kwota nie zostaje w ogóle zebrana lub jej zebranie trwa bardzo długo.

Rating pożyczkobiorców

Każdy użytkownik – szczególnie zaś pożyczkobiorca – zostaje w serwisie poddany systemowi oceny, dzięki któremu może „awansować” i pożyczać coraz większe kwoty pieniędzy. Aby pożyczyć sumę od 100 do 1500 złotych wystarczy jedynie się zarejestrować i przejść proces weryfikacji. Jednak pożyczki na większe kwoty wymagają większego zaangażowania.

 1. Pożyczka do 3500 złotych musi być poprzedzona spłatą wcześniejszej pożyczki (lub zainwestowaniem w inną pożyczkę) na kwotę nie mniejszą niż 1500zł.
 2. Pożyczka do 7500 złotych wymaga wcześniejszego pożyczenia łącznie 3500 złotych lub zainwestowania adekwatnej kwoty.
 3. Pożyczka na maksymalnie 12500 złotych musi być poprzedzona inwestycją na 7500 złotych lub będzie dostępna wtedy, gdy sami pożyczymy i spłacimy 7500 złotych.
 4. Najwyższa pożyczka – do 50 tysięcy złotych – dostępna jest tylko wtedy, kiedy mamy na swoim koncie spłacone pożyczki na kwotę 12500 złotych albo zainwestowaliśmy w inne aukcje właśnie taką sumę.

Rating pozwala uniknąć sytuacji, w której świeży użytkownik serwisu od razu pożyczka wysokie kwoty i ma potem problemy z ich spłatami. Wymóg wcześniejszego pożyczenia i oddania pieniędzy w innych pożyczkach sprawia zaś, że użytkownik jest dodatkowo weryfikowany, czy rzeczywiście jest w stanie spłacać regularnie zaciągnięte zobowiązania.

Sekrata – opinie o serwisie

Jak na serwis, który oferuje pożyczki społecznościowe przez Internet, Sekrata nie jest aż tak popularnym portalem jak konkurencja. Jednak przeglądając listę aukcji można przekonać się, że zainteresowanie tym serwisem jest bardzo duże. Być może przyczyną jest niezwykle korzystna funkcja ustalenia dowolnego oprocentowania przez pożyczkobiorców oraz banalnie prosty proces weryfikacyjny.
Sam serwis prezentuje się bardzo ciekawie, chociaż niepokoi brak podstawowych danych kontaktowych (te zawarte są tylko w regulaminie). Z drugiej strony portal posiada rozbudowane FAQ, gdzie znajdzie się odpowiedzi na większość nurtujących internautę pytań. Prosty proces weryfikacji nie oznacza również, że łatwo tu o oszustwa – temu zapobiega przede wszystkim system ratingowy, który uniemożliwia pożyczanie dużej gotówki bez wcześniejszego pożyczenia mniejszych sum i zweryfikowania tym samym swojej zdolności kredytowej.
Jeśli więc szukasz w Sieci możliwości do tego, aby szybko i bezpiecznie pożyczyć pieniądze, które planujesz oddać w nie dłużej niż 3 lata, to Sekrata będzie dla Ciebie jedną z najlepszych opcji. Dla mnie to serwis z ogromną przyszłością, który z pewnością zdobędzie jeszcze wielu użytkowników – zwłaszcza tych zadowolonych z przeprowadzonych transakcji.

Autor

Arkadiusz Pragier

Nazywam się Arkadiusz Pragier i prowadzę portal guldeny.pl. Interesuje się światem finansów od bardzo dawna stąd pomysł na prowadzenie takiej strony. Zapraszam wszystkich do dzielenia się wiadomościami i dyskusję za pośrednictwem komentarzy.

Komentarze

 1. Alfa    

  pozyczki spolecznosciowe to zimny trup. brakuje inwestorow chetnych na udzielanie pozyczek co mnie nie dziwi bo ktos chcialby pozyczac ludzia bez kasy, ktorym bank odmowil?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *