Wieloletnia walka, jaką między sobą toczą banki i pojawiające się jak grzyby po deszczu parabanki, ma podłoże ściśle ekonomiczne i finansowe – klientów, zostawiających w takich instytucjach grube miliony złotych. Parabanki tylko z pozoru stoją na przegranej pozycji, zmuszone do ograniczenia swojej oferty (nie mogą np. prowadzić konto bankowych). W praktyce bardzo często wygrywają z bankami dzięki swojej uniwersalności i elastyczności oraz bardziej „ludzkim” podejściem do klienta.

Istota parabanków

Nie będzie nieprawdą stwierdzenie, że firmy pozabankowe w Polsce są w głównej mierze typowymi firmami pożyczkowymi i kredytowymi, nastawionymi przede wszystkim na świadczenie właśnie takich usług. Ponad 3/4 rodzimych parabanków swoją ofertę opiera na udzielaniu pożyczek chwilówek i to szczególnie tym klientom, którym banki odmówiły wydania pozytywnej decyzji kredytowej.
Niczym niezwykłym są dzisiaj pożyczki internetowe udzielane przez parabanki za pośrednictwem Sieci – zazwyczaj na małe kwoty sięgające do średnio 1,5 tysiąca złotych. Klient może zawrzeć taką umowę bez wychodzenia z domu, niekiedy nawet bez konieczności sprawdzania historii w BIK. Wystarczy sama rejestracja na stronie www parabanku, zweryfikowanie swoich danych (za pomocą przelewu internetowego), a pieniądze w kilkadziesiąt minut mogą znaleźć się na jego stronie.
Parabanki, które mają w swojej ofercie pożyczki dla zadłużonych z komornikiem cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród klientów z długami, które uzyskują dochody z pracy, emerytury czy gospodarstwa rolnego, ale nie mogą nimi dysponować ze względu na komorniczą blokadę.

Różnice w ofertach

To co szczególnie wyróżnia parabanki jest ich ograniczona oferta w porównaniu do tego, co swoim klientom mogą zaoferować banki. Z drugiej strony porównując te dwie instytucje wyłącznie na tle pożyczek oraz kredytów konsumenckich można od razu zauważyć, że pod tym względem agencje finansowe nie będące bankami wygrywają miażdżącą przewagą. Jedyną wadą jest bardzo niski limit kwot, jakie można pożyczyć (standardem są kwoty rzędu od 1,5-3 tysięcy złotych), bo bardzo mało firm oferuje pożyczki na większe sumy i zazwyczaj są to parabanki z wieloletnim doświadczeniem na rynku (np. Provident).
Różnice w ofertach przemawiają zdecydowanie na korzyść firm pozabankowych, które w o wiele lepszym stopniu dostosowują się do wymagań klientów. Udzielają pożyczek nawet tym osobom, które mają już inne zobowiązania finansowe a nawet poważne długi. W ogromnej ilości przypadków klienci banków, którzy nie uzyskali kredytów nawet na niewielkie kwoty, mogą je swobodnie otrzymać właśnie w parabankach i to przy minimum formalności.

osoby sprawdzające na laptopie

Czym różnią się banki od parabanków? Sprawdź

Większa elastyczność

Innym elementem wyróżniającym parabanki na tle banków jest ich większa elastyczność. I to nie tylko pod względem formalnym – w kontekście ciekawszych ofert dostosowanych indywidualnie do klienta – ale przede wszystkim w samym podejściu do pożyczkobiorców.
W banku wnioskodawca traktowany jest często bardzo przedmiotowo, jako „jeden z wielu” i brakuje w tym wszystkim indywidualnego podejścia do każdego z nich. Jeśli brakuje jakiegoś dokumentu, wniosek jest z miejsca odrzucany. Tymczasem w parabankach nawet szybka pożyczka online udzielana przez Internet sprawia, że konsultant firmy osobiście zajmuje się konkretnym przypadkiem i krok po kroku prowadzi klienta przez wszystkie formalności.

Autor

Arkadiusz Pragier

Nazywam się Arkadiusz Pragier i prowadzę portal guldeny.pl. Interesuje się światem finansów od bardzo dawna stąd pomysł na prowadzenie takiej strony. Zapraszam wszystkich do dzielenia się wiadomościami i dyskusję za pośrednictwem komentarzy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *