Finanse osobiste są w literaturze często utożsamiane z finansami gospodarstw domowych. Jednak jest to pojęcie węższe obejmujące majątek jednej osoby lub rodziny, gdyż w gospodarstwie mogą zamieszkiwać 2 rodziny zarabiające i rozliczające się oddzielnie. Obejmują szereg procesów związanych z gromadzeniem, organizacją i gospodarowaniem posiadanymi środkami finansowymi. Głównym celem jest zarządzanie majątkiem np. poprzez budżet domowy.

morze

Co powinien zawierać budżet domowy?

Głównym celem budżetu jest zestawienie przychodów i wydatków, i ich zaplanowanie na przyszłość. Budżet jest planem na miesiąc, rok,10 lat. Powinien zawierać:

  • zobowiązania stałe jak raty kredytów, opłaty abonamentowe, czynsze itp.,
  • wydatki stałe np. na żywność, ubrania, dojazd do szkoły/pracy,
  • wydatki okazjonalne występujące rzadko lub jednorazowo jak przegląd i ubezpieczenie auta, zakup nowego telewizora czy wakacje,
  • źródła finansowania tj. dochody z pracy, emerytury, renty, wynajmu itp.

Powinien być zbilansowany w ten sposób, żeby wygenerować nadwyżkę finansową, która w pierwszej kolejności posłuży do zbudowania zabezpieczenia na nieprzewidziane wydatki i sytuacje. Chodzi o tzw. „poduszkę finansową”, która będzie chronić i dawać czas w razie utraty pracy na poszukiwanie nowej czy sfinansować inne wydatki, których bieżące dochody nie są w stanie pokryć. Budżet domowy może być źródłem danych do analizy, pozwalającej określić miejsca w których tracimy pieniądze.

Pomnażanie majątku

Dzięki dobrze zaplanowanemu i przestrzeganemu budżetowi domowemu możliwe jest wygenerowanie nadwyżki finansowej, którą można zainwestować. Form inwestycji jest wiele, od najbezpieczniejszej formy lokaty, poprzez obligacje, akcje, nieruchomości i wiele innych. Możliwości jest wiele zależnie od osobistej wiedzy i umiejętności, oraz ryzyku jakie można zaakceptować w nadziei na osiągnięcie zysków. Co do zasady im większe ryzyko tym większy możliwy zysk, ale i dotkliwsza strata. Najlepszą inwestycją jest inwestowanie w siebie, np. przez zdobywanie doświadczenia na uczelni czy różnych kursach. Pod warunkiem oczywiście, że jest to decyzja przemyślana i zmierza do osiągnięcia celu w postaci większego doświadczenia, większej wiedzy czy rzadkich umiejętności. Dbanie o zdrowie, tak często zaniedbywane w pogoni za pieniądzem, jest także formą inwestycji, która nie przyniesie mierzalnych w monetach dochodów, ale uchroni przed zwiększonymi wydatkami na lekarstwa czy badania.

plaża

Cel pomnażania majątku

Celem oszczędzania i inwestowania, jaki wielu autorów wskazuje jest niezależność finansowa. Jest to osiągnięcie takiego stanu swoich finansów, dzięki któremu nie będzie trzeba już pracować, a pozostały czas można poświęcić na realizację pasji i marzeń. Zysk jaki wypracowuje zgromadzony majątek pozwala na godne życie, a my osiągamy status rentiera. Relatywnie niewiele osób jest świadomych, że jest to w zasięgu ręki większości ludzi. Roczny zysk z odłożonego na lokacie miliona złotych, przy 3% oprocentowaniu lokaty pozwala na wypłatę miesięcznej renty w wysokości ok 2046 zł bez pomniejszenia kapitału. Trzeba tylko ten milion odłożyć, w czym może pomocnym być procent składany.

Autor

Arkadiusz Pragier

Nazywam się Arkadiusz Pragier i prowadzę portal guldeny.pl. Interesuje się światem finansów od bardzo dawna stąd pomysł na prowadzenie takiej strony. Zapraszam wszystkich do dzielenia się wiadomościami i dyskusję za pośrednictwem komentarzy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *