Co to jest windykacja

Windykacja jest dochodzeniem własności posługując się środkami dozwolonymi przez prawo. Jest to działanie dopuszczalne i legalne, o ile odbywa się zgodnie z przepisami. Próba odzyskania należności w sposób polubowny, bardziej wyrozumiały określana jest jako windykacja miękka. Jej przeciwieństwo, czyli windykacja twarda realizowana jest wobec osób, które nie tyle nie chcą zwrócić długu, ile odrzucają wszelki kontakt z firmą windykacyjną. Stosuje się wówczas metody bardziej restrykcyjne jak choćby postępowanie egzekucyjne, złożenie zawiadomienia w prokuraturze czy też w najgorszym wypadku kary pozbawienia wolności.

Jak działają firmy windykacyjne

Otwarta dłoń

Firmy windykacyjne starają się ugodowo rozwiązać sprawę długu

Firmy windykacyjne zajmują się odzyskiwaniem należności na drodze mediacji. Wykorzystują do tego celu miękką windykacje starając się przede wszystkim doprowadzić do ugody między dłużnikiem a jego wierzycielem. Każda taka jednostka działa w oparciu o ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Ponadto musi zostać uprzednio wpisana do rejestru. Wszelkie działania, które prowadzą do próby odzyskania długu muszą być zgodne z literą prawa. Windykator staje się tym samym pośrednikiem między osobą, której przysługuje roszczenia a tą, która winna uregulować należność. Zwykle fakt, iż sprawą długu zainteresowała się firma windykacyjna, przesądza o ugodzie. Gdy jednak napotykają opór ze strony dłużnika, wówczas sprawa może zostać pokierowana do sądu w celu rozpoczęcia postępowania egzekucyjnego. Jedną z najbardziej znanych firm windykacyjnych jest Kruk, która wyróżnia się Stosowaniem Zasad Dobrych Praktyk.

Kredyt oddłużeniowy

Nim dojdzie do sytuacji, w której sprawą zaległej należności zajmie się firma windykacyjna, następuje kilka etapów. Każdy zatem, kto ma trudności z uregulowaniem zobowiązania finansowego i spóźnia się ze spłatą jego rat może jeszcze podratować swoją sytuację. Osoby wpisane do rejestru dłużników mogą uzyskać kredyt dla zadłużonych, tzw. kredyt oddłużeniowy. Należy jednak pamiętać, że choć celem takiego rozwiązania jest “wyjście na prostą”, musimy być przygotowani na dość wysokie koszty. Początkowo uda nam się spłacić swoje długi, lecz pozostanie do zwrotu dług w firmie, która zaoferowała kredyt oddłużeniowy. Wiele osób pyta o kredyt dla zadłużonych z komornikiem. Nigdy nie zawierzajcie instytucjom prywatnym, które go oferują, prawdopodobnie jego oprocentowanie pogrąży nas ponownie w spiralę długów.

Autor

Arkadiusz Pragier

Nazywam się Arkadiusz Pragier i prowadzę portal guldeny.pl. Interesuje się światem finansów od bardzo dawna stąd pomysł na prowadzenie takiej strony. Zapraszam wszystkich do dzielenia się wiadomościami i dyskusję za pośrednictwem komentarzy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *