Pożyczki społecznościowe nie budzą już w Polakach tak wielkiej nieufności, jak miało to miejsce kilkanaście lat temu, gdy dopiero pojawiły się na rynku. Dzisiaj są jednym z podstawowych środków finansowych, po które sięgamy w sytuacji budżetowego kryzysu, a to za sprawą bardzo prostego dostępu do takich pożyczek, minimalnych formalności i pomijania banków oraz parabanków, które nie cieszą się dużą sympatią większości klientów.

O firmie

Kokos.pl to prekursor na polskim rynku w zakresie tak zwanego social lending, czyli popularnych pożyczek społecznościowych. Działalność firmy ogranicza się do sfery internetowej – wszelkie transakcje, weryfikacja użytkowników, wypłata środków i pośrednictwo w przelewach pieniężnych mają miejsce w formie elektronicznej. Warto też zauważyć, że operatorem serwisu Kokos.pl jest ta sama firma, która prowadzi serwis pośrednictwa w przelewach internetowych – Blue Media S.A.

Również kontakt z firmą (jej siedziba znajduje się w Sopocie (81-717) przy ul. Haffnera 6 odbywa się:

 1. elektronicznie pod adresem e-mail kontakt@kokos.pl (24h na dobę),
 2. telefonicznie pod numerami +58 760 48 55 lub 801 800 855,
 3. SMSowo pod numer 75550 zamawiając tym samym rozmowę z konsultantem, który do nad oddzwoni,
 4. kontakt poprzez Skype – cc.bluemedia

Oferta firmy

Ponieważ Kokos.pl nie jest firmą bezpośrednio udzielającą pożyczek, a jedynie pośredniczy między pożyczkobiorcami a pożyczkodawcami, trudno tu mówić o jakiejkolwiek ofercie. Na stronie głównej serwisu dostępny jest jedynie kalkulator – można tam wybrać kwotę zobowiązania, czas jej spłaty oraz wyznaczyć, jakie oprocentowanie nas interesuje, a następnie po kliknięciu „Weź pożyczkę” uzupełnić dodatkowe dane i wystawić swoją pierwszą aukcję.
W przypadku klientów po raz pierwszy korzystających z takiej opcji maksymalna kwota pożyczki wynosi 1000 złotych – z każdą kolejną pożyczką oraz długim statusem konta (przynajmniej 3, lub 12 miesięcy) limit ten wzrasta. Im więcej gwiazdek uzyskamy, tym więcej pieniędzy możemy jednorazowo pożyczyć. Górna granica dla najlepszych pożyczkobiorców wynosi 25 tysięcy złotych.
Cały proces pożyczkowy odbywa się za pośrednictwem wystawionej aukcji. Pożyczkobiorca po określeniu kwoty, oprocentowania i terminu pożyczki wystawia aukcję, a następnie czeka, aż zgłoszą się inwestorzy zainteresowani udzieleniem mu pożyczki. Im większa kwota pieniędzy, tym więcej inwestorów musi wziąć udział w takiej aukcji.

Jak więc w skrócie to wygląda?

 1. Rejestracja na serwisie i utworzenie własnego konta użytkownika.
 2. Proces weryfikacyjny, podanie danych osobowych.
 3. Weryfikacja telefoniczna – pracownik Kokos.pl może do nas zadzwonić w celu potwierdzenia naszych danych.
 4. Sprawdzenie naszych danych w rejestrach dłużników.
 5. Wydanie decyzji o naszym koncie – zielona gwiazdka umożliwia wystawienie pierwszej aukcji, czerwona to uniemożliwia.
 6. Ustawienie parametrów aukcji (czas, wysokość, oprocentowanie pożyczki) oraz określenie celu, na jaki chcemy przeznaczyć pieniądze.
 7. Oczekiwanie na oferty od inwestorów.
 8. Po zdobyciu całej kwoty pieniądze są przelewane na nasze konto bankowe i możemy nimi dowolnie dysponować w wybranym przez siebie celu.
kokos

Przedstawiamy zrzut ekranu z portalu kokos.pl na którym możemy skorzystać z pożyczki lub zainwestować swoje pieniądze.

Jak zarabiać na pożyczkach?

Nieco inaczej wygląda to w przypadku inwestorów. Ci – niezależnie od tego, ile gwiazdek posiadają – mogą w jedną aukcję zainwestować od 50 do 5000 złotych. Tutaj gwiazdki zdobywane są w zależności od tego, ile łącznie pieniędzy inwestor wydał na aukcje. Oczywiście z punktu widzenia pożyczkobiorcy gwiazdki u inwestorów nie mają większego znaczenia, a jedynie dodają im prestiżu.
Osoby decydujące się na udział w aukcjach pożyczkowych jako inwestorzy, mogą jednocześnie na tym zarabiać, czerpiąc zyski z oprocentowania. Im większe oprocentowanie, tym większe zyski ma inwestor, dlatego największym zainteresowaniem cieszą się aukcje, w których pożyczkobiorcy ustawiają procent na próg powyżej 12 punktów.

Weryfikacja użytkowników

Ponieważ pożyczkobiorcami w Kokos.pl mogą być osoby indywidualne (prywatne) powyżej 18 roku życia oraz przedsiębiorcy, konieczna jest weryfikacja wszystkich użytkowników. W tym celu konieczne jest przygotowanie skanu lub zdjęcia swojego dowodu osobistego (dokumentów firmy). Dzięki temu za weryfikację zapłacimy 1zł zamiast 31zł.
Dodatkowo można zamówić weryfikację drugiego dowodu tożsamości (prawa jazdy, paszportu), miejsca zamieszkania, co zwiększa naszą wiarygodność z oczach inwestorów. Firma przykłada do tego bardzo dużą wagę, dlatego klienci biorący udział w aukcjach właśnie jako inwestorzy mają bardzo dużą pewność, że ewentualni pożyczkobiorcy zostali bardzo dokładnie sprawdzeni i zweryfikowani, nie podając się za kogoś innego i nie fałszując danych.
Co ważne, nie ma tu absolutnie żadnego znaczenia stan naszego konta, zarobki i dochody. Takie informacje nie podlegają weryfikacji, dlatego pożyczkobiorcą w Kokosie może być nawet osoba bezrobotna – o ile tylko nie posiada żadnych długów i nie jest wpisana np. do Krajowego Rejestru Dłużników.

Moja opinia o Kokos.pl

Doskonały, idealny, świetny, fantastyczny – serwis Kokos.pl można opisywać w samych superlatywach i nie będzie w tym większej przesady. To nie tylko pierwszy serwis tego typu w Polsce, ale i absolutny lider, który łączy dziesiątki tysięcy internautów i za którego pośrednictwem pożyczono setki tysięcy złotych.
Przejrzysta szata graficzna, informacje dostępne w licznych zakładkach, brak ukrytych kosztów, praktycznie bezpłatna i szybka weryfikacja danych, możliwość uzyskania pożyczki już w jeden dzień, brak pośrednictwa banków i drogich opłat dodatkowych. Zalety serwisu mogłabym wymieniać bez końca, co i jest co wymieniać – zarówno pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy mają pewność, że ich pieniądze są bezpieczne i że w razie jakichkolwiek problemów pracownicy i mediatorzy z Kokos.pl będą w stanie szybko je rozwiązać.

Autor

Arkadiusz Pragier

Nazywam się Arkadiusz Pragier i prowadzę portal guldeny.pl. Interesuje się światem finansów od bardzo dawna stąd pomysł na prowadzenie takiej strony. Zapraszam wszystkich do dzielenia się wiadomościami i dyskusję za pośrednictwem komentarzy.

Komentarze

 1. Maciek    

  Witam wszystkich.
  Ja wstyd to przyznać, ale znalazłem się w sytuacji w której bank nie chciał mi nic pożyczyć. Nie mam zwykle problemów z finansami, ale byłem początkującym przedsiębiorca a na takich banki patrzą niechętnie (nawet pomimo niezłych wpływów). Wtedy znalazłem stronę kokosa i pożyczyłem przez ten portal. Spłaciłem terminową bo jestem poważnym człowiekiem, ten portal to dobre wyście dla ludzi w sytuacji podobnej do tej w której ja się znalazłem.
  Pozdrawiam
  Maciej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *