Kredyty na oświadczenie nie są nowym produktem w ofertach banków, bo znane były już kilkanaście lat temu. Jednak dopiero po wejściu z ten segment rynku parabanków i wypracowanie przez nie nowej oferty kredytów na oświadczenie, stały się one bardzo popularne wśród klientów. A już prawdziwym fenomenem okazały się te oferty, które znaleźć można w Internecie i również drogą internetową sfinalizować – bez wychodzenia z domu, bez zbędnych formalności i bez pośredników.

Czym jest taka usługa?

Omawiając tego typu produkt finansowy warto wiedzieć, czym on w ogóle jest. Kredyt na oświadczenie to nic innego jak pożyczka konsumencka udzielana na standardowych zasadach kredytowych. Jej szczególną cechą jest jednak to, że wnioskodawca nie musi przedstawiać bankowi ani parabankowi zaświadczenia o dochodach (wydawanego przez pracodawcę), ale wystarczy samo oświadczenie (które sporządzane jest bezpośrednio przez wnioskującego o pożyczkę).
To ogromne ułatwienie, zwłaszcza gdy nie chcemy, aby pracodawca miał świadomość, iż pragniemy zaciągnąć jakąś pożyczkę. Oświadczenie o zarobkach pozwala nie tylko zataić taką informację przed pracodawcą, ale i innymi pracownikami. Dzięki swojej prostej strukturze uzyskanie takiego zobowiązania jest bajecznie proste, minimalizuje formalności, a pieniądze często wpływają na konto pożyczkobiorcy na drugi dzień. Samo wydanie decyzji kredytowej również nie trwa długo – jeśli przykładowo korzystaliśmy już z usług danego parabanku lub mamy rachunek osobisty w banku, z którego chcemy pozyskać pieniądze, decyzję możemy otrzymać właściwie „od ręki”.

Do kogo kierowany?

Większość kredytów udzielanych na oświadczenie to nic innego, jak szybka pożyczka online, tyle że z nieco większymi wymaganiami. Pożyczkobiorcami najczęściej mogą zostać te osoby, które:

  1. są obywatelami Polski z adresem zamieszkania na terenie RP,
  2. posiadają stałe dochody (z racji umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenie, emerytury, renty, prowadzenia własnej działalności gospodarczej lub działalności rolniczej),
  3. są w wieku od 25 do 70 lat,
  4. posiadają pozytywną zdolność kredytową (sprawdzaną na podstawie między innymi BIK, ale również KRD).

Kredyty na oświadczenie są najchętniej wydawane przez te parabanki, które mają świadomość wiarygodności swoich klientów. Chodzi tu więc o sytuacje, w których klient miał już na koncie pożyczki zawierane w danym parabanku lub potrafi bardzo wiarygodnie udokumentować swoje dochody (np. przedstawiając wyciągi z konta).
W większości przypadków jest udzielany rzez banki w oparciu o oświadczenie o dochodach nie przekracza maksymalnej sumy kilkudziesięciu tysięcy złotych (ze średnią stawką 15 tysięcy). W przypadku parabanków suma ta jest niestety znacznie niższa i wynosi do kilku tysięcy złotych (średnia stawka 4 tysiące). Okres kredytowania, a więc czas przeznaczony na spłatę zobowiązania, jest jednak podobny i najczęściej wynosi od jednego do 48 miesięcy.

para przy laptopie.

Pożyczka przez internet? Jest parę takich usług finansowych na polskim rynku.

I gdzie dostępny?

Pożyczka na oświadczenie to jeden z produktów finansowych, które udzielane są zarówno w bankach, jak i parabankach, a więc jak łatwo się domyślić, konkurencja na tym polu jest niezwykle duża. Z zasady kredyty dostępne są w każdym banku, z tym że mogą funkcjonować pod nieco inną nazwą, np. kredytów gotówkowych. W parabankach często występują z kolei jako pożyczki gotówkowe albo pożyczki od ręki.
We wszystkich tych przypadkach nadal chodzi jednak o ten sam produkt i taką samą usługę finansową, dostępną dla większości klientów zainteresowanych wzięciem opisywanej usługi.

Zalety i wady kredytu

Wymieniając zalety takiego produktu trzeba się skupić głównie na jego anonimowości (względem pracodawcy, który nie wie, że wnioskujemy o pożyczkę albo kredyt) oraz ogólnej dostępności (w każdym rodzaju placówki finansowej). Prócz tego na uwagę zasługuje również zminimalizowana machina formalna, możliwość uzyskania pieniędzy w jeden dzień, brak konieczności informowania o wszystkim np. współmałżonka.
Z drugiej strony jednak to zmusza wnioskodawców do rzetelnego przedstawienia źródła swoich dochodów, co eliminuje np. te osoby, które pracują bez żadnej umowy („na czarno”). Również ograniczenia wiekowe sprawiają, że kredyt taki nie jest aż tak atrakcyjny, bo nie może go wziąć osoba bardzo młoda, pilnie potrzebująca gotówki lub osoba starsza, ale utrzymująca się z emerytury albo renty.

Autor

Arkadiusz Pragier

Nazywam się Arkadiusz Pragier i prowadzę portal guldeny.pl. Interesuje się światem finansów od bardzo dawna stąd pomysł na prowadzenie takiej strony. Zapraszam wszystkich do dzielenia się wiadomościami i dyskusję za pośrednictwem komentarzy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *