W ostatnim czasie coraz częściej w ofertach parabanków, szczególnie tych dużych, które działają na terenie całego kraju za pośrednictwem Internetu lub własnych punktów naziemnych, znaleźć można propozycję pożyczek bez BIK. Nawet dla niezorientowanych klientów już sama nazwa takich kredytów jest bardzo atrakcyjna – w końcu pożyczka „pozbawiona czegoś” z definicji musi być pozytywna. Nic dziwnego, że pożyczki bez BIK cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród klientów. I to nie tylko tych, którzy faktycznie takiego kredytu potrzebują i którzy swobodnie mogliby się starać o niego np. w bankach.

BIK – postrach kredytobiorców

Wielu kredytobiorców, którzy mieli już do czynienia z kredytami i pożyczkami oraz którzy niekoniecznie spłacali je regularnie, znalazło się w BIK. To skrót od Biura Informacji Kredytowej, czyli ogólnopolskiej instytucji prowadzącej pełen spis wszystkich kredytobiorców. Wystarczy zaciągnąć pożyczkę na 100 złotych lub wziąć jakikolwiek sprzęt w sklepie na raty, a nasze konto w BIK jest otwierane automatycznie.
Od tej pory będą na nim zapisywane wszystkie informacje o naszej historii kredytowej: gdzie i kiedy wzięliśmy pożyczkę, gdzie i kiedy kupiliśmy coś na raty, ile wynoszą nasze aktualne zobowiązania, jak spłacamy raty i czy są jakieś opóźnienia lub komplikacje. Na podstawie takich informacji banki sprawdzają naszą wypłacalność oraz zdolność kredytową, więc im więcej negatywnych wpisów (np. o opóźnieniach w płatnościach), tym mniejsza szansa, że dostaniemy kredyt.

Pozabankowe pożyczki bez BIK

Banki bardzo poważnie traktują informacje pozyskane z BIK i w większości przypadków to właśnie one są podstawą do odrzucenia wniosku o udzielenie kredytu albo pożyczki. Na szczęście nieco inne podejście do całej sytuacji mają polskie parabanki, które nie tylko nie przykładają aż tak dużej wagi do tego, ale nawet oferują specjalne kredyty bez BIK przez Internet. Co to oznacza dla przeciętnego Kowalskiego?
Może on na przykład wziąć pożyczkę nawet wtedy, gdy ma koncie jakieś inne zobowiązania, gdy spłaca już kilka kredytów, a nawet gdy ma problemy z regularnym płaceniem rat. Z drugiej strony jednak i parabanki muszą się w jakichś sposób ubezpieczać przed nierzetelnymi klientami. Dlatego też wprowadzają specjalne ograniczenia i kredyty oraz pożyczki bez BIKU udzielają jedynie osobom zatrudnionym i to najczęściej w bardzo małych kwotach. Najwyższa wysokość pożyczki bez BIK w roku 2013 wyniosła 1000 złotych, a to i tak udzielona została tylko tym klientom, którzy już wcześniej korzystali z usług danego parabanku i bez problemu spłacili w nim swoje wcześniejsze zobowiązania.

polskie złotówki

Zobowiązanie bez BIK to rodzaj jednej z najbardziej znanych pożyczek na polskim rynku finansowym. Czy się jej bać z niej skorzystać?

Dla kogo?

Jak się łatwo można domyślić, kredyt bez BIK to usługa kierowana do osób, które mają trudną sytuację życiową i które:

  • posiadają na swoim koncie jakieś długi,
  • mają problemy ze spłatą dotychczasowych zobowiązań,
  • mają negatywną historię kredytową w BIK,
  • nie uzyskały kredytu od banku ze względu na BIK.

Niektóre parabanki nawet udzielając tego typu kredytów tak czy inaczej potajemnie sprawdzają historię klienta w BIK, tyle że nie obciążają tymi kosztami jego rachunku. Jest to procedura być może nie standardowa, ale bardzo częsta, która chroni parabanki przed udzielaniem pożyczek tym wnioskodawcom, którzy prawdopodobnie w ogóle nie byliby spłacić nawet najmniejszego zobowiązania finansowego.

Autor

Arkadiusz Pragier

Nazywam się Arkadiusz Pragier i prowadzę portal guldeny.pl. Interesuje się światem finansów od bardzo dawna stąd pomysł na prowadzenie takiej strony. Zapraszam wszystkich do dzielenia się wiadomościami i dyskusję za pośrednictwem komentarzy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *