Ostatnią bardzo ciekawą wiadomością podaną przez Europejski Bank Centralny, jest obniżenie stopy procentowej dla państw europejskich. Jest to przede wszystkim dobra wiadomość dla osób posiadających kredyty w euro lub zamierzających w najbliższym czasie taki kredyt otrzymać. Jak zauważają eksperci, obniżenie stóp procentowych pozwoli na zaoszczędzenie nawet kilkuset złotych w skali roku przy kredytach pobieranych na dłuższy okres spłaty.

Zmiany wprowadzone 4 września

Zmiany wprowadzone przez Europejski Bank Centralny to między innymi obniżenie stopy kredytu refinansowego o 10 punktów bazowych. Również stopa oprocentowania depozytów obniżona została o taką samą liczbę punktów bazowych. Po obniżce obie te wartości wynoszą kolejno:

  • Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego – 0,05 proc.
  • Stopa oprocentowania depozytów – 0,2 proc.

Co na to eksperci?

Oczywiście, zmniejszenie stóp procentowych, jak najbardziej będzie wiązać się z obniżeniem całkowitych kosztów kredytów konsumenckich. Argumentem może być wypowiedź analityka Expander Advisors, Jarosława Sadowskiego w programie „Szkoła Zarabiania” (autora licznych raportów i opracowań eksperckich dotyczących produktów bankowych, związanego z branżą finansów i bankowości od siedmiu lat):

„Taniej może być oczywiście jeśli chodzi o raty dlatego, że jeżeli mówimy o kredytach w euro, to rata tak naprawdę zależy od dwóch czynników, nie tyko od
oprocentowania, ale oczywiście bardzo dobrze, że to oprocentowanie spadło (…) (rata) zależy również od kursu”

Jak wskazuje dalej Jarosław Sadowski, klienci związani z kredytami konsumenckimi w euro dobrze znają sytuacje zmiany raty w zależności od obecnego kursu pieniądza.

„Osoby, które spłacają kredyty są przyzwyczajone, że ta rata raz spada, raz rośnie, w zależności od tego, co się dzieje z kursem”

Ekspert dodaje również, że obecna zmiana oprocentowania jest bardzo porównywalna z niewielkimi wahaniami ceny złotego i euro.

„Spadek oprocentowania jest mniej więcej porównywalny z tym, co się dzieje z ratą w momencie kiedy kurs spada z 4,20 do 4,15 zł”

wykres stopy procentowej

Realny wpływ na zmniejszenie kosztów kredytów

Posiłkując się danymi podanymi w programie „Szkoła Zarabiania” łatwo zweryfikować opłacalność kredytów w euro po wprowadzeniu zmniejszonego oprocentowania.

Założenie kredytowe:

Kredyt na 25 lat w wysokości 300 tys. zł, zaciągnięty w połowie 2010 roku, marża 2,7 proc., kurs 4,20 ZŁ = 1 EU.

Rata kredytu przed wprowadzeniem zmian: 1451 zł
Rata kredytu po wprowadzeniu zmian: 1435 zł

Oszczędność miesięczna nie wydaje się więc zbyt zadowalająca, jeśli jednak przemnożyć ją przez liczbę rat w roku, a następnie przez liczbę lat, to ostatecznie spłata kredytu będzie znacznie tańsza.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Zmiany kursu walut regulowane są przez banki praktycznie codziennie, o ile wystąpi jakakolwiek zmiana w danym przeliczeniu. Niestety, zmiana oprocentowania odbywa się przeważnie raz na trzy miesiące, dla każdego banku według jego własnej polityki. Aby zdobyć informacje na temat zmiany oprocentowania kredytów we własnym banku, trzeba niestety konsultować się z przedstawicielami osobiście.

Autor

Arkadiusz Pragier

Nazywam się Arkadiusz Pragier i prowadzę portal guldeny.pl. Interesuje się światem finansów od bardzo dawna stąd pomysł na prowadzenie takiej strony. Zapraszam wszystkich do dzielenia się wiadomościami i dyskusję za pośrednictwem komentarzy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *