Firma Bocian Pożyczki nie kojarzy się z działalnością internetowych serwisów kredytowych, ponieważ działa na zasadzie stacjonarnych oddziałów i biur. Dla klientów, którzy nie mają możliwości osobistego pofatygowania się do oddziału firmy, czeka jednak możliwość zaciągnięcia zobowiązania przez Internet, telefonicznie lub poprzez wysłanie SMSa – wtedy zgłasza się do nich sam konsultant.

O firmie

Bocian Pożyczki (EVEREST FINANSE sp. z o.o) to jedna z najdłużej działających na rynku firm, które świadczą usługi finansowe związane z pożyczkami. Funkcjonująca od 2000 roku, działająca na terenie całego kraju i zatrudniająca 1400 pracowników firma to nie tylko wieloletnia marka godna najwyższej zaufania, ale również jeden z liderów wśród pożyczkodawców.
Główna siedziba firmy znajduje się w Poznaniu na ul. Stary Rynek 88 – lokalizacja jest więc wyjątkowo atrakcyjna i tylko podnosi prestiż samej spółki. Drogi kontaktu – prócz oczywistego e-mailowego (bezpośrednio na adres biuro@bocianpozyczki.pl lub przez formularz kontaktowy), to oczywiście osobista wizyta w jednym z oddziałów lub rozmowa telefoniczna (infolinia: 801 301 222 działa od poniedziałku do soboty).

Gotówka prosto do domu

Jedną z bezpośrednich zalet tego Pożyczkodawcy jest to, że pieniądze można otrzymać do ręki: przynosi je pracownik firmy lub samemu można wybrać się do jednego z oddziałów (agencji) z szyldem Bocian. Oczywiście dostarczenie osobiście gotówki do rąk pożyczkobiorcy nieco wydłuża czas oczekiwania na pieniądze – pomijany jest wtedy aspekt wpływu pieniędzy na konto bankowe, które może być np. zajęte przez komornika.

Warunki uzyskania

Firma pożycza pieniądze na zasadzie mikro pożyczek – a więc kwot stosunkowo niskich. W przypadku Bocian są to sumy od 300 do 6000 złotych, przy czym na największą pożyczkę mogą liczyć jedynie te osoby, które przedstawią zaświadczenie o swoich odpowiednio wysokich dochodach.
Pożyczki udzielane są osobom pełnoletnim, jednak jeden klient może mieć jednocześnie tylko jedną „aktywną pożyczkę”. Aby pożyczyć pieniądze trzeba złożyć specjalne zamówienie za pośrednictwem strony www, zadzwonić na infolinię lub wysłać SMSa. W pierwszej części rozmowy konsultant wypyta nas o dane osobowe, zarobki i sytuację finansową, a dopiero później zostaje podjęta decyzja o przyznaniu lub nie wnioskowanego zobowiązania.
Z reguły wymaganymi dokumentami są albo zaświadczenia z pracy (umowa o pracę, informacja o zarobkach), albo zaświadczenie z ZUS o byciu emerytem. W przypadku studentów (oraz zwykłych klientów biorących pożyczki na niewielkie kwoty) dopuszczalne jest w ramach zaświadczenia o zarobkach przedstawiania również umów o dzieło oraz umów zlecenie z potwierdzonym dodatkowo wyciągiem z konta bankowego.

zmartwieni ludzie

Na wydatki najlepiej pożyczyć w agencji bocian.

Oferta

Praktycznie trudno cokolwiek konkretnego powiedzieć o ofercie tej firmy. Z jej strony internetowej można dowiedzieć się jedynie tego, że pożyczki udzielane są w kwotach od 300 do 6000 złotych na minimum 18 a maksimum 62 tygodnie. Decyzja podejmowana jest w kilka godzin (w przypadku stałych klientów nawet w kilkanaście minut) przy zachowaniu minimum formalności.
Przykładowo pożyczka na 2000 złotych może być rozłożona na 25, 35, 44, 52 i 62 tygodnie, przy czym im dłuższy okres kredytowania i im mniejsza rata, tym więcej zapłacimy. Biorąc powyższą pożyczkę na 25 tygodni z jednostkową tygodniową ratą 140zł, koszt całkowity do spłaty (łącznie z kosztami obsługi domowej) wyniesie nieco ponad 3500 złotych. Taka sama pożyczka, ale rozłożona na 62 tygodnie z ratą 73zł to już koszt 4550 złotych!
Klient może też wybrać, czy pieniądze ma mu dostarczyć do domu przedstawiciel firmy czy też woli przelew internetowy na wskazane przez siebie konto bankowe.

Jak spłacać zobowiązanie finansowe?

Po zaciągnięciu pożyczki można ją spłacać na dwa sposoby – bezpośrednio przelewając pieniądze na konto w systemie cotygodniowych rat lub same raty będzie odbierał przedstawiciel firmy. Klient ma pod tym względem pełną dowolność, jednak jeśli zdecyduje się na cotygodniowe przelewy, to nie może spłacać rat bezpośrednio u przedstawiciela.
Wyjątkiem jest sytuacja, w której raty nie wpływają na konto firmy, wtedy jej pracownik jest wysyłany do klienta w celu osobistego pobrania należnej gotówki.

Bocian – warto?

Szczerze mówiąc, gdyby oceniać firmę wyłącznie po jej stronie internetowej, to moja ocena nie byłaby za wysoka. Przede wszystkim brak tak jakichkolwiek dokładniejszych informacji – dla kogo jest usługa, dla osób w jakim wieku i o jakim statusie społecznym. Aby uzyskać takie dane, trzeba wysłać do firmy e-maila lub zadzwonić.
Pożyczki udzielane są dodatkowo bez żadnego ogólnego szablonu warunków – te są bowiem ustalane indywidualnie z każdym klientem, co oznacza, że Bocian Pożyczki może każdemu klientowi zaproponować różne oprocentowanie i różny termin spłaty zobowiązania.
Plusem jest wyłącznie wysoka kwota maksymalna – 6000 złotych pożyczane praktycznie od ręki, wystarczy jedynie przedstawić oświadczenie o odpowiednio wysokich zarobkach. W porównaniu z firmami, gdzie ta suma nie przekracza zwykle 2000 albo 2500 złotych to bardzo pozytywny aspekt.
Ogromną wadą – praktycznie dyskwalifikującą ofertę jako tanią i korzystną – są obowiązkowo dodawane koszty tak zwanej obsługi domowej. Nie są one stałe, ale im większa zaciągana kwota, tym więcej trzeba będzie takiej opłaty zapłacić. Nie można też ich uniknąć nawet wtedy, gdy wybierze się formę przelewu internetowego, co jest pewnego rodzaju absurdem – ponosi się w końcu koszty czegoś, co nawet nie miało miejsca.
Dla mnie oferta tej firmy nie jest korzystna dla kogoś, kto szuka taniej i prostej pożyczki internetowej z jak najmniejszą ilością dodatkowych kosztów. Bocian Pożyczki to firma ukierunkowana przede wszystkim na klientów, którzy szukają obsługi naziemnej – w biurze firmy lub podczas bezpośredniej rozmowy z przedstawicielem – a serwis internetowy jest w tym wypadku jedynie zwykłym dodatkiem.

Autor

Arkadiusz Pragier

Nazywam się Arkadiusz Pragier i prowadzę portal guldeny.pl. Interesuje się światem finansów od bardzo dawna stąd pomysł na prowadzenie takiej strony. Zapraszam wszystkich do dzielenia się wiadomościami i dyskusję za pośrednictwem komentarzy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *