22 sierpnia Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki niezwykle ciekawego badania przeprowadzonego na populacji osób mieszkających w Polsce. Badanie przeprowadzano przez cały 2013 rok i dotyczyło ono nawet dzieci – minimum wieku wyniosło 10 lat. Podobne badanie przeprowadzano dokładnie 10 lat temu, ale wtedy minimum wieku wynosiło 15 lat. Wyniki ukazują wiele ciekawostek związanych z codziennym życiem Polaków w wielu jego aspektach, przede wszystkim ukazując rozkład czasu poświęcany przez Polaków na różne czynności.

W jaki sposób przeprowadzano badanie?

Czas podzielony został na dokładnie 11 grup odpowiadających różnym czynnościom życiowym, z tym, że grupa 11 dotyczyła ogólnie nazwanych „innych” czynności, które nie weszły w skład pozostałych grup. W jednej z grup mogło mieścić się więcej odrębnych czynności związanych z daną kategorią, np. jedna z grup związana „z zaspokajaniem potrzeb fizjologicznych” mieściła w sobie takie czynności, jak: sen, dbanie o higienę osobistą, czy jedzenie. Inne stworzone grupy to: „praca zawodowa”, „nauka”, „zajęcia i prace domowe”, „dobrowolna praca w organizacjach itp.”, „korzystanie ze środków masowego przekazu”, „zamiłowania osobiste”, „uczestnictwo w sporcie”, „życie towarzyskie i rozrywki” oraz „dojścia i dojazdy”.

biuro

Doba przeciętnego Polaka

Przeciętny Polak większość czasu spędza na zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych (46,5% doby). Nie jest to jednak dziwne, biorąc pod uwagę, że do tej grupy zaliczano czynność, jaką jest sen. Jeśli odliczyć czas na sen, to najczęściej Polacy poświęcają swój czas właśnie pracy – zarówno tej w domu (14,3% doby), jak i pracy zawodowej (12%). Na życie towarzyskie i rozrywki Polacy przeznaczają zaledwie 4,6% całej doby, co jest prawie równoznaczne z przeznaczeniem czasu na dojścia i dojazdy, które zajmują 4,4% całej doby. Najmniej czasu poświęcamy pracy w organizacjach (1,5%) oraz nauce (1,6%).

Kto pracuje najwięcej a kto najwięcej odpoczywa?

Najwięcej poświęcają na pracę i obowiązki Polacy w średnim wieku, którzy zajmują się pracą zawodową. To również oni najmniej czasu poświęcają na szeroko pojęte rozrywki. W poniższym zestawieniu pominęliśmy przedstawione jeszcze dwie najmłodsze grupy wiekowe i jedną najstarszą, oraz czas poświęcony na potrzeby fizjologiczne.

Grupy wiekowe
Czas poświęcony na obowiązki
Czas poświęcony na odpoczynek
Grupa wiekowa: 18-19
23,4%
22,8%
Grupa wiekowa: 20-24
28,1%
19,7%
Grupa wiekowa: 25-34
34,4%
16,1%
Grupa wiekowa: 35-44
35,4%
15,7%
Grupa wiekowa: 45-54
32,8%
17,8%
Grupa wiekowa: 55-59
29,6%
19,9%
Grupa wiekowa: 60-64
24,4%
23,1%

Spotkania towarzyskie wypełniały najczęściej czas osób z przedziału wieku 18-19 oraz osób najstarszych powyżej 65 roku życia – przeciętnie około 6% doby.

Na co poświęcamy swój czas?

Okazuje się, że przeciętnie Polacy śpią ok. 8 godzin 37 minut. Na pracę zawodową poświęca się każdego dnia 7 godzin i 38 minut, a na jedzenie 1 godzinę i 35 minut. Z komputera i Internetu korzystamy średnio 1 godzinę 22 minuty dziennie.

W porównaniu do badania przeprowadzonego 10 lat temu (przedział 2003/2004), Polacy więcej czasu poświęcają pracy zawodowej, zajęciom i pracom domowym, ale również
zamiłowaniom osobistym.
Mniej czasu poświęcamy na życie towarzyskie i rozrywki oraz korzystanie ze środków masowego przekazu. Zmniejszenie czasu poświęconego w życiu realnym na spotkania towarzyskie może być związane z większą popularnością Internetu i tak zwanych serwisów społecznościowych, w tym znanego wszystkim Facebooka. Relacje twarzą w twarz coraz częściej zamieniane są na rozmowy online przez komunikatory i serwisu właśnie tego typu.

Autor

Arkadiusz Pragier

Nazywam się Arkadiusz Pragier i prowadzę portal guldeny.pl. Interesuje się światem finansów od bardzo dawna stąd pomysł na prowadzenie takiej strony. Zapraszam wszystkich do dzielenia się wiadomościami i dyskusję za pośrednictwem komentarzy.

Podobne wpisy

Komentarze

  1. Patrycjusz    

    Polacy pracują długo, ale mało wydajnie. Dlaczego? Pewnie poświęcają czas na nic nie robienie, malowanie paznokci, plotkowanie przeglądanie sieci i udzielanie się na facebooku. Do tego pewnie dochodzi mało efektywne zarządzanie i brak systemów motywacyjnych za osiągnięte wyniki i mamy co mamy. Idziesz na pocztę czy do urzędu i widzisz: jedno czynne plus trzy plotkujące panie. Widzisz remont drogi: jeden pracuje łopatą/kilofem a czterech patrzy i na coś czeka. Dlatego nie sztuką jest nabijać godziny pracy za które dostaje się wypłatę ale pracować wydajnie. Tego nam brakuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *