22 sierpnia Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki niezwykle ciekawego badania przeprowadzonego na populacji osób mieszkających w Polsce. Badanie przeprowadzano przez cały 2013 rok i dotyczyło ono nawet dzieci – minimum wieku wyniosło 10 lat. Podobne badanie przeprowadzano dokładnie 10 lat temu, ale wtedy minimum wieku wynosiło 15 lat. Wyniki ukazują wiele ciekawostek związanych z codziennym życiem Polaków w wielu jego aspektach, przede wszystkim ukazując rozkład czasu poświęcany przez Polaków na różne czynności.

W jaki sposób przeprowadzano badanie?

Czas podzielony został na dokładnie 11 grup odpowiadających różnym czynnościom życiowym, z tym, że grupa 11 dotyczyła ogólnie nazwanych „innych” czynności, które nie weszły w skład pozostałych grup. W jednej z grup mogło mieścić się więcej odrębnych czynności związanych z daną kategorią, np. jedna z grup związana „z zaspokajaniem potrzeb fizjologicznych” mieściła w sobie takie czynności, jak: sen, dbanie o higienę osobistą, czy jedzenie. Inne stworzone grupy to: „praca zawodowa”, „nauka”, „zajęcia i prace domowe”, „dobrowolna praca w organizacjach itp.”, „korzystanie ze środków masowego przekazu”, „zamiłowania osobiste”, „uczestnictwo w sporcie”, „życie towarzyskie i rozrywki” oraz „dojścia i dojazdy”.

biuro

Doba przeciętnego Polaka

Przeciętny Polak większość czasu spędza na zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych (46,5% doby). Nie jest to jednak dziwne, biorąc pod uwagę, że do tej grupy zaliczano czynność, jaką jest sen. Jeśli odliczyć czas na sen, to najczęściej Polacy poświęcają swój czas właśnie pracy – zarówno tej w domu (14,3% doby), jak i pracy zawodowej (12%). Na życie towarzyskie i rozrywki Polacy przeznaczają zaledwie 4,6% całej doby, co jest prawie równoznaczne z przeznaczeniem czasu na dojścia i dojazdy, które zajmują 4,4% całej doby. Najmniej czasu poświęcamy pracy w organizacjach (1,5%) oraz nauce (1,6%).

Kto pracuje najwięcej a kto najwięcej odpoczywa?

Najwięcej poświęcają na pracę i obowiązki Polacy w średnim wieku, którzy zajmują się pracą zawodową. To również oni najmniej czasu poświęcają na szeroko pojęte rozrywki. W poniższym zestawieniu pominęliśmy przedstawione jeszcze dwie najmłodsze grupy wiekowe i jedną najstarszą, oraz czas poświęcony na potrzeby fizjologiczne.

Grupy wiekowe
Czas poświęcony na obowiązki
Czas poświęcony na odpoczynek
Grupa wiekowa: 18-19
23,4%
22,8%
Grupa wiekowa: 20-24
28,1%
19,7%
Grupa wiekowa: 25-34
34,4%
16,1%
Grupa wiekowa: 35-44
35,4%
15,7%
Grupa wiekowa: 45-54
32,8%
17,8%
Grupa wiekowa: 55-59
29,6%
19,9%
Grupa wiekowa: 60-64
24,4%
23,1%

Spotkania towarzyskie wypełniały najczęściej czas osób z przedziału wieku 18-19 oraz osób najstarszych powyżej 65 roku życia – przeciętnie około 6% doby.

Na co poświęcamy swój czas?

Okazuje się, że przeciętnie Polacy śpią ok. 8 godzin 37 minut. Na pracę zawodową poświęca się każdego dnia 7 godzin i 38 minut, a na jedzenie 1 godzinę i 35 minut. Z komputera i Internetu korzystamy średnio 1 godzinę 22 minuty dziennie.

W porównaniu do badania przeprowadzonego 10 lat temu (przedział 2003/2004), Polacy więcej czasu poświęcają pracy zawodowej, zajęciom i pracom domowym, ale również
zamiłowaniom osobistym.
Mniej czasu poświęcamy na życie towarzyskie i rozrywki oraz korzystanie ze środków masowego przekazu. Zmniejszenie czasu poświęconego w życiu realnym na spotkania towarzyskie może być związane z większą popularnością Internetu i tak zwanych serwisów społecznościowych, w tym znanego wszystkim Facebooka. Relacje twarzą w twarz coraz częściej zamieniane są na rozmowy online przez komunikatory i serwisu właśnie tego typu.

Autor

Arkadiusz Pragier

Nazywam się Arkadiusz Pragier i prowadzę portal guldeny.pl. Interesuje się światem finansów od bardzo dawna stąd pomysł na prowadzenie takiej strony. Zapraszam wszystkich do dzielenia się wiadomościami i dyskusję za pośrednictwem komentarzy.

Podobne wpisy

Komentarze

  1. Patrycjusz    

    Polacy pracują długo, ale mało wydajnie. Dlaczego? Pewnie poświęcają czas na nic nie robienie, malowanie paznokci, plotkowanie przeglądanie sieci i udzielanie się na facebooku. Do tego pewnie dochodzi mało efektywne zarządzanie i brak systemów motywacyjnych za osiągnięte wyniki i mamy co mamy. Idziesz na pocztę czy do urzędu i widzisz: jedno czynne plus trzy plotkujące panie. Widzisz remont drogi: jeden pracuje łopatą/kilofem a czterech patrzy i na coś czeka. Dlatego nie sztuką jest nabijać godziny pracy za które dostaje się wypłatę ale pracować wydajnie. Tego nam brakuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *