Jeśli jest w Polsce firma, która jednoznacznie kojarzy się z pożyczkami i której sława oraz renoma z tym związana jest właściwie niezagrożona, to zdecydowanie taką firmą jest właśnie Provident. Działająca na terenie całej Polski, świadcząca usługi z zakresu kredytów konsumenckich i będąca głównym pretendentem do monopolistycznego tronu w tej branży, to firma z tradycjami, mająca praktycznie tyle samo sympatyków, co wrogów.

O firmie

Provident ma swoją siedzibę w Warszawie (00-633) przy ulicy Polnej 11, jednak jej przedstawiciele działają na terenie całego kraju. Aby skontaktować się z konsultantem i umówić na jego wizytę w celu otrzymania dokładnej oferty, należy się skontaktować najlepiej telefonicznie, SMSem, e-mailowo:

  1. 600 400 300 (infolinia ogólna), 801 707 990 (infolinia informacyjna)
  2. bok@provident.pl
  3. lub korzystając z bezpośredniego kontaktu do przedstawiciela, który często jest podany na ulotkach wrzucanych do skrzynek pocztowych. Infolinie telefonicznie oraz dział BOK e-mailowy działają od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 7-21.

Warunki pożyczkowe

Prócz tego, że Provident jest największą na polskim rynku firmą pożyczkową, to ma również jedną z najbardziej atrakcyjnych ofert. Aby ubiegać się po pożyczkę w Providencie trzeba mieć:

  1. ukończone 18 lat, bez górnej granicy wiekowej!
  2. polski dowód osobisty oraz drugi dokument poświadczający dane adresowe
  3. stałe źródło dochodu (renta, pensja, emerytura, zasiłek)

Warto przy tym zauważyć, że przedstawiciele Providenta jedynie w skrajnie niepewnych sytuacjach wymagają od pożyczkobiorców przedstawienia informacji (zaświadczenia) o swoich dochodach. W większości przypadków cały proces odbywa się wyłącznie na zasadzie spisania umowy poświadczonej danymi z dowodu osobistego.
Provident umowy podpisuje bez poręczycieli ani żyrantów, co jest doskonałą opcją dla osób pragnących pożyczyć niewielkie sumy na krótki czas – np. w celu spłacenia dotychczasowych zobowiązań, które przekroczyły już swoje terminy.

Pożyczki dla osób prywatnych

Głównym polem działalności Provident Polska są pożyczki dla osób prywatnych udzielane w dwóch wariantach (Pakiet Gotówka i Pakiet Przelew). W zależności od tego, czy klient jest nowy oraz jaka jest jego sytuacja ekonomiczna, pieniądze pożyczane są od kwoty rzędu 300zł do 7 lub 10 tysięcy złotych na czas od 30 do 90 tygodni.
Pakiet Gotówka to najbardziej popularna forma pożyczkowa wybierana przez klientów. Obsługa pożyczki odbywa się w domu wnioskodawcy – przedstawiciel przyjeżdża na miejsce, omawia warunki umowy i dokonuje jej spisania, a następnie wręcza pieniądze bezpośrednio klientowi. Również spłata zobowiązań odbywa się na tej samej zasadzie: przedstawiciel co tydzień zbiera pieniądze od pożyczkobiorców osobiście odwiedzając ich w domu.
Pakiet Przelew działa na nieco innej zasadzie. Do omówienia warunków i spisania umowy również dochodzi w domu klienta, ale pożyczone pieniądze wpływają na jego konto bankowe, a nie są wręczane do ręki (sprawdza się to w przypadku większych sum w celu zapewnienia bezpieczeństwa przedstawicielowi firmy). Również spłata zobowiązania odbywa się drogą elektroniczną poprzez cotygodniowe przelewy bankowe lub w przypadku kont internetowych, zlecenie polecenia zapłaty.
Nowy klient zwracający się do Providenta o pożyczkę może liczyć na maksymalną sumę 7 tysięcy złotych rozdzieloną na nie więcej niż 90 tygodni, przy czym musi w tym wypadku posiadać stałe źródło dochodów oraz same dochody w takiej wysokości, która pozwoli na bezproblemowe spłacanie zobowiązań.
Każda kolejna pożyczka dla klienta, o ile wcześniejsze zostały uiszczone bez żadnych opóźnień, może osiągnąć kwotę nawet do 10 tysięcy złotych.

Pożyczki dla firm

Chociaż w ofercie firmy znajduje się również pożyczka dla przedsiębiorców (firm), to w praktyce absolutnie niczym nie różni się ona od pożyczek dla klientów indywidualnych – poza wysokością pożyczki, która sięga nawet przy pierwszej umowie do 10 tysięcy złotych.
Zasady udzielania, spłaty, wysokość oprocentowania i dodatkowe koszty są takie same, co sprawia, że wielu przedsiębiorców pragnąc uniknąć np. kłopotów finansowych we własnej firmie, woli wziąć pożyczkę dla klientów indywidualnych niż dla przedsiębiorców.

z laptopem w łóżku

Provident to idealna okazja jeśli chcemy uzyskać środki od znanej agencji pozabankowej.

Pożyczka w liczbach

Z finansowego punktu widzenia o wiele lepiej opłaca się podpisać umowę w Pakiecie Przelew – koszty pożyczki są o wiele niższe i liczone nawet w setkach złotych miesięcznie. Przykładowo pożyczka na kwotę 3000 złotych zaciągnięta na okres 30 tygodni to:

  1. Pakiet Przelew – tygodniowa rata 128zł, kwota do spłaty 3840zł
  2. Pakiet Gotówka – tygodniowa rata 171zł, kwota do spłaty 5130zł

Różnica jest kolosalna, zwłaszcza dla tych osób, dla których liczy się dosłownie każda złotówka i które nie mogą sobie pozwolić na takie wyrzucanie pieniędzy w błoto. Mało tego, aby koszty były mniejsze, najlepiej wybierać pożyczki z jak najkrótszym terminem spłaty, bowiem i dłuższy jest to czas, tym większe koszta generuje pożyczka. Takie samo zobowiązanie jak powyżej, ale na 45 tygodni to już kwota do spłaty w wysokości 5650zł w Pakiecie Gotówka i 4032zł w pakiecie Przelew!

Provident – jakie są opinie?

Absolutnie nie można zaprzeczyć, że Provident jest najbardziej znaną i praktycznie jedną z największych firm pożyczkowych w Polsce. Taka pozycja monopolisty w moim odczuciu jednak nadaje tej firmie wrażenia bezkarności – stąd narzuca ona często swoim klientom naprawdę trudne i niekorzystne warunki.
Nie chodzi o kwestię oprocentowania, bo ta jest stała i niezmienna, ale o dodatkowe koszty, zręcznie poukrywane pod ubezpieczeniami, RRSO, opłatami przygotowawczymi, obsługą w domu klienta. Trudno przecież uwierzyć, że jednorazowy telefon czy wysłanie listu kosztuje firmę 15zł (a taka właśnie dodatkowa opłata jest naliczana). Trudno też uwierzyć, aby przygotowanie oferty było warte ponad 100zł (gdy banki robią to za darmo).
Niestety wielu klientów nie ma świadomości, że biorąc pożyczkę „z niskim oprocentowaniem” w Providencie tak naprawdę zgadzają się na to, aby pożyczka zawierała w sobie kilka dodatkowych opłat i kosztów. Provident jest firmą z tradycjami, z doświadczeniem na rynku i nie można odmówić mu tego, że większość wniosków rozpatruje pozytywnie.
Nawet osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej, z długami i niewielkimi zarobkami mają ogromną szansę na otrzymanie pożyczki w tej firmie. Kwestią sporną jest tylko to, czy będą w stanie są spłacić razem z generowanymi przez nią olbrzymimi kosztami.

Autor

Arkadiusz Pragier

Nazywam się Arkadiusz Pragier i prowadzę portal guldeny.pl. Interesuje się światem finansów od bardzo dawna stąd pomysł na prowadzenie takiej strony. Zapraszam wszystkich do dzielenia się wiadomościami i dyskusję za pośrednictwem komentarzy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *