Rok 2017 nie był łatwy dla kupujących nowe nieruchomości. Bowiem w porównaniu do wcześniejszych lat ich ceny były znacznie wyższe. Ale to nie koniec tendencji rosnących cen za własny kąt bowiem rok 2018 to kolejne podwyżki. Jednak to nie powstrzymuje Polaków przed zaciąganiem kredytów hipotecznych by spełnić marzenia o posiadaniu swojego własnego domu. Z rok na rok, podobnie jak ceny mieszkać, rośnie także łączna kwota zaciągniętych kredytów hipotecznych. Pomimo obostrzeń co do wysokości wkładu własnego, który w większości banków sięga do 20% wartości danej nieruchomości, nie powstrzymuje nas to przed podjęciem decyzji o zobowiązaniu finansowym. Dzięki długiemu okresowi kredytowania zadłużamy się nawet na 35 lat. Te dane wskazują, że za swój własny kąt będziemy płacić raty nawet na emeryturze.

Karton z kubkami do przeprowadzki

Choć ceny mieszkań rosną nie stanowi do przeszkody w zaciąganiu kredytów hipotecznych na własny kąt

Najdroższe mieszkania w Polsce

Największe podwyżki za nieruchomości w roku 2017 odnotowano w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu czy Łodzi. Sięgały one nawet do kilkunastu procent w stosunku do minionego roku. Na podstawie wyliczeń sporządzonych przez portal Bankier, W samej stolicy Polski średnia cena za mieszkanie o wielkości od około 40 metrów do 70 kwadratowych wzrosła o 5%., Podobny wzrost zanotowano w przypadku większych nieruchomości o powierzchni około 100 metrów kwadratowych. Z kolei w czwartym pod względem liczby ludności mieście w naszym kraju, we Wrocławiu, najwięcej trzeba wydać na kawalerki oraz stosunkowo małe mieszkania z dwoma pokojami (około 40 metrów kwadratowych). Inaczej sytuacja przedstawia się w nadmorskiej miejscowości bowiem tam ceny za nieruchomości rosły bez względu na metraż. W pierwszym kwartale 2017 roku można było zaobserwować wzrost o 4% ceny za jeden metr kwadratowy. Choć początek 2018 roku wskazuje na chwilowe obniżenie cen nieruchomości uważa się, że ta tendencja nie utrzyma się w kolejnych miesiącach.

Zaciąganie kredytów mieszkaniowych idzie jak burza

Choć wzrosły ceny nieruchomości nie wpłynęło to na zmniejszenie podpisywanych umów kredytu hipotecznego. Banki udzieliły ich w roku 2017 zdecydowanie więcej niż w latach ubiegłych. Wiąże się to z tym, że Polacy aprobują do tego by posiadać coś na własność i wolą być zadłużeni niż decydować się na najem mieszkania czy domu. Ponadto banki proponuj także kredyty konsolidacyjne, które przedstawione są na portalu https://gg2010.pl, mające na celu odciążyć kredytobiorców płacących kilka zobowiązań finansowych jednocześnie. Tym łatwiej jest zaciągać kredyt hipoteczny, jeśli ma się świadomość, że można go połączyć z innymi zobowiązaniami i płacić tylko jedną ratę miesięcznie.

Autor

Arkadiusz Pragier

Nazywam się Arkadiusz Pragier i prowadzę portal guldeny.pl. Interesuje się światem finansów od bardzo dawna stąd pomysł na prowadzenie takiej strony. Zapraszam wszystkich do dzielenia się wiadomościami i dyskusję za pośrednictwem komentarzy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *