Wśród dostępnych źródeł finansowania, zarówno dla osób fizycznych jak i prawnych, pożyczki pod zastaw stanowią często najbardziej atrakcyjną opcję. Pozwalają na uzyskanie znacznej sumy przy stosunkowo krótkim okresie oczekiwania i na znacznie korzystniejszych warunkach niż w przypadku chwilówek czy pożyczek na dowód.
Jak działa pożyczka pod zastaw?
Zasada jest niezwykle prosta – chcąc zaciągnąć pożyczkę pod zastaw podpisujemy umowę która stwierdza, że w przypadku nie dotrzymania przez nas jej warunków na rzecz pożyczkodawcy przechodzi jakaś część naszego mienia. Przepisy prawa nie regulują kwestii jakiego rodzaju mienie miałoby to być, jednak co do zasady najczęściej funkcję zastawów pełnią:
- mieszkania,
- domy,
- działki,
- samochody.
Po otrzymaniu wniosku pożyczkodawca weryfikuje wartość mienia które ma stanowić zastaw i jeśli jest ona na tyle wysoka aby uczynić udzielenie pożyczki opłacalnym – wydaje decyzję pozytywną. Klient otrzymuje kwotę o którą występował i w określonym umową czasie powinien zwrócić ją pożyczkodawcy powiększoną o stosowną opłatę.
Kto może wziąć taką pożyczkę pod zastaw?
To jedna z największych zalet tej usługi – pożyczka jest dostępna dla każdego kto posiada pełnię praw własności do mienia które chce zastawić. Nie ma tu znaczenia historia kredytowa, wiek, dochody ani żadne inne czynniki, które w przypadku zwykłego kredytu bankowego są pieczołowicie weryfikowane. Jedynym zabezpieczeniem dla pożyczkodawcy będzie zastawiane mienie, dlatego interesować go będzie wyłącznie jego wartość rynkowa. Im wyższa wartość mienia tym większa suma będzie dostępna w ramach pożyczki pod zastaw.
Zalety pożyczek pod zastaw
śród najważniejszych zalet tej formy finansowania wymienić należy:
- dostępność znacznych sum,
- korzystne oprocentowanie,
- krótki czas oczekiwania na decyzję,
- dostępność również dla osób bez czystej historii kredytowej,
- niewielką ilość dokumentów niezbędnych do otrzymania pożyczki.
Po czym poznać dobrą ofertę?
Konkurencja na rynku pożyczek pod zastaw jest ogromna, dlatego zanim zdecydujemy się na konkretną firmę warto uważnie przyjrzeć się możliwościom. Przede wszystkim, podobnie jak w przypadku wszystkich usług finansowych, najlepiej jest korzystać z pomocy podmiotów którym możemy zaufać. Zaciągnięcie pożyczki od firmy która jest na rynku obecna od kilku lat jest obarczone znacznie mniejszym ryzykiem niż w przypadku firmy która dopiero co się pojawiła. W obliczu bankructwa pożyczkodawcy wierzytelność może trafić do innego podmiotu, który będzie co prawda musiał przestrzegać tej samej umowy, jednak w przypadku jakichkolwiek problemów z odzyskaniem należności bez oglądania się na nasze problemy sprzeda dług firmie windykacyjnej.
Zanim zaciągniemy pożyczkę warto ustalić jakie konsekwencje czekają nas w przypadku np. spóźnienia z ratą, czy istnieje możliwość zawieszenia spłaty choćby na krótki okres i czy w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów i kwestii do wyjaśnienia pracownicy firmy będą dla nas dostępni i pomogą nam znaleźć satysfakcjonujące obie strony rozwiązanie. Kwestie te powinny znaleźć się w treści umowy.
Doskonałym przykładem rzetelnej firmy zajmującej się udzielaniem pożyczek pod zastaw jest firma inwestum.com.pl. Podmiot ten obecny jest na rynku od 1990 roku, możemy więc mieć pewność że wypracował sobie na tyle skuteczne procedury działania, aby żadne zawirowania na rynku finansowym nie były dla niego zagrożeniem. Firma obsługuje imponującą liczbę klientów, co samo w sobie stanowi doskonały miernik jakości usług. Do dyspozycji klientów jest infolinia. Ponadto oferowane przez nią oprocentowane jest niezwykle korzystne – znajduje się na poziomie poniżej 1% w skali miesiąca.
Pożyczka pod zastaw może być skutecznym bodźcem do dynamicznego rozwoju firmy lub sposobem na doraźne pozbycie się kłopotów finansowych bez ryzyka dostania się w spiralę zadłużenia. Pożyczkodawcę należy jednak wybierać rozsądnie i zadbać o to, aby umowa doprecyzowała wszystkie wątpliwie kwestie. Tylko wówczas możemy mieć gwarancję, że będziemy z transakcji zadowoleni i że nie spotkają nas żadne nieprzyjemne niespodzianki.
Dodaj komentarz