Choć mogło się wydawać, że ostatnie lata są świadectwem silnej potrzeby posiadania na własność mieszkań, to rok 2017 świadczy, że ten tren cały czas rośnie. Bowiem z podsumowania minionego roku wynika, że instytucje bankowe udzieliły blisko 190 tysięcy kredytów mieszkaniowych. Ich łączna wartość przekracza bagatela 44 miliardy złotych i stanowi jednocześnie najwyższą kwotę od 6 lat. Czy powinniśmy się dziwić obecnemu stanu rzeczy? Nie, gdyż jak dobrze wiemy ceny nieruchomości nadal rosną i na podstawie wielu statystyk śmiało można stwierdzić, że w Polsce koszty nowych mieszkań będą niebawem porównywalne do cen nieruchomości u naszych zachodnich sąsiadów. Ponadto na tle innych państw europejskich to w naszym kraju stosunkowo duży procent ludzie posiada nieruchomość na własność podczas gdy mieszkańcy w Niemiec, Austrii czy Szwajcarii w większości wypadków decydują się na wynajem mieszkania.

Rekordowe zadłużenie Polaków od lat

Uśmiechnięty mężczyzna w okularach

Młodzi ludzie chętnie wybierają kredyty mieszkaniowe z rynku pierwotnego

Według danych Związku Banków Polskich w roku 2017 udzielono 190 634 kredytów mieszkaniowych to o ponad 12 tysięcy więcej niż w roku 2016. Zaprezentowany raport wskazuje, że w IV kwartał był tym, który cechował się najwyższą liczbą zaciągniętych zobowiązań finansowych. Ten wynik może być powodem obniżenia marży kredytów przy zachowaniu niezmienionej wartości stóp procentowych. Jednocześnie popyt na mieszkania nadal rośnie i tu prym wiodą deweloperzy. W roku 2017 oddano do użytku o ponad 9% więcej mieszkań w porównaniu do 2016 roku.

Obok kredytów mieszkaniowych dużym zainteresowaniem cieszą się także pożyczki gotówkowe oraz popularne chwilówki. Polacy zaciągają pożyczki na własne cele konsumpcyjne. Z uwagi na to, że banki oferują coraz to nowe formy zobowiązań finansowych oraz możliwość aplikowania o nie przez internet my także chętniej z nich korzystamy.
Natomiast pożyczki pozabankowe po wprowadzenie ustawy antylichwiarskiej i obniżeniu kosztów obsługi chwilówek (odsetek) są także częściej wybierane. Dzięki wielu portalom rekomendującym pożyczki, jak choćby http://citysniper.pl, z łatwością można znaleźć idealną ofertę. Należy jednak pamiętać, że koszty chwilówek są nadal wielokrotnie wyższe niż tradycyjnych pożyczek bankowych.

Autor

Arkadiusz Pragier

Nazywam się Arkadiusz Pragier i prowadzę portal guldeny.pl. Interesuje się światem finansów od bardzo dawna stąd pomysł na prowadzenie takiej strony. Zapraszam wszystkich do dzielenia się wiadomościami i dyskusję za pośrednictwem komentarzy.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *